Nástrahy na internetu pro děti. Jak je jako rodiče můžete před nimi ochránit

nástrahy na internetu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nástrahy na internetu mohou číhat opravdu všude. Své děti chce před nimi chránit snad asi každý rodič, ale mnoho z nich ani netuší, jak by to měli udělat. Proto některé systémy nabízí alespoň základní možnosti rodičovského dohledu nad dětmi. Dítě by nemělo mít přístup ke všem informacím na internetu, dokud na to nebude pořádně připravené.

Nástrahy na internetu jsou pro děti všude

Nástrahy na internetu mohou číhat i na stránkách, které rodič nemusí znát. Proto je důležitá komunikace s dítětem a dostatečné vysvětlení, že by dítě nemělo navazovat žádný kontakt s cizím člověkem na internetu.

Stejně tak je potřeba dítěti vysvětlit, aby nedávalo žádné osobní informace nebo své fotky na žádný web. Je vhodné dítě poučit i o možných negativních následcích takového jednání a například uvést i konkrétní případy z Česka či ze světa.

Je potřeba je dopředu a velice citlivě připravit na to, že zde mohou narazit na někoho cizího, který nemusí mít vždy dobré úmysly. Takový člověk by se ze začátku mohl tvářit jako jejich kamarád, ale potom by mohl chtít zneužít jejich důvěru.

Bezpečné nastavení počítače

Pokud máte doma počítač a bojíte se nástrah na internetu, které by mohly ohrozit vaše děti, tak můžete vytvořit na počítači účet speciálně pro děti, který bude mít omezený přístup. Na konkrétním vytvořeném účtu dítěte mu potom povolíte jen ty stránky, které uznáte sami za vhodné.

Pokud by vám to přišlo jako velké omezování svobody vašeho dítěte, tak můžete dítěti říct, že mu povolíte i jiné konkrétní stránky, pokud se vás přijde zeptat. Tak získáte kontrolu nad obsahem, který chce dítě sledovat.

Nastavit můžete i dobu, po kterou bude dítě na počítači

Stejně jako můžete eliminovat nástrahy na internetu, tak můžete i stanovit jasnou dobu, jakou bude dítě u počítače denně trávit.

Pokud nebude na dítě stačit slovní domluva, kdy mu například dovolíte u počítače trávit maximálně tři hodiny denně, tak můžete sáhnout po opatření, kdy nastavíte přesný čas, kdy bude počítač dítěti denně fungovat. Toto nastavení najdete přímo v nastavení dětského účtu počítače.

Stejně jako internetové stránky můžete dítěti omezit i některé aplikace nebo programy, které by dítě nemělo používat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz