Dřevěné dekorace: Jak si vyrobit svícen, pivní tácky nebo krmítko

dekorace ze dreva
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte doma spoustu nařezaného dřeva a chcete si vyrobit dřevěnou dekoraci? Výroba dřevěné dekorace není nic těžkého a mnohdy nepotřebujete mít doma ani odborné nářadí. Stačí k tomu jen trocha představivosti a chuť k manuální práci. Jak vyrobit dřevěné dekorace?

Dřevěný svícen na čajové svíčky

Vyrobte si jako dřevěnou dekoraci třeba vánoční svícen na čajové svíčky. Vyrobit dřevěný svícen opravdu není složité a zvládne to každý kutil. Jak vyrobit svícen ze dřeva?

Vyberte si kulatinu o průměru cca 10 – 12 centimetrů, která bude rovná. Z obou stran se snažte udělat co možná nejrovnější řez a obě strany přebruste pomocí smirkového papíru nebo vibrační brusky.

svicen ze dreva
svicen ze dreva

Kůru na dřevě schválně ponechte, abyste měli dřevěnou dekoraci opravdu stylovou. Vezměte si čajovou svíčku, kterou si obtáhnete pomocí tužky na místo, kde ji chcete ve svícnu umístit.

Jakmile budete mít svíčku obtaženou, musíte pro ni udělat dostatečně hlubokou díru. Pomocí vrtáku si navrtáte prostředek, a potom budete pomocí dláta díru vydlabávat až do požadovaného rozměru svíčky.

domaci svicen
domaci svicen

K závěru se hodí připomenout, že takto vyrobený svícen byste nikdy neměli nechávat hořet bez dozoru.

Dřevěné pivní tácky či podnosy

Pivní tácky vyrobené ze dřeva jsou krásné a velmi dekorativní. Pro jejich výrobu si i v tomto případě vyberete kulatinu se zdravou kůrou, která se nebude drolit. Na dřevo si namalujete výšku budoucího podtácku a budete se snažit o co možná nejvíce rovný řez.

Obě strany pivního tácku si vybrousíte pomocí smirkového papíru nebo vibrační brusky. Stejně tak vyrobíte i větší podnos.

drevene podtacky
drevene podtacky

Pokud chcete dřevo používat jako dřevěný podtácek nebo podnos, tak se vyplatí zvolit i vhodný lak, který dřevo ochrání před fleky.

Dřevěné krmítko pro ptáčky

Dřevo je opravdu krásná věc a dává různé možnosti, jak ho využít. Pokud toužíte po originálním krmítku pro ptactvo, tak si uřízněte 2 cm kulatiny stejně jako na tác. Ta bude sloužit jako podstavec pro ptačí krmítko.

Dále si najdete co nejrovnější halouzky o průměru minimálně 1 centimetr, na které si vyvrtáte dostatečně velké dírky v podstavci. Halouzky do vyvrtaných děr vlepíte. Střechu můžete udělat taktéž z uřezané kulatiny, kterou nasadíte na trčící halouzky z podstavce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz