K létu meloun bezesporu patří. Jeho červená dužnina je osvěžující hlavně v parném horku. Přestože ho mnozí považují za ovoce, jedná se o zeleninu, která je zdraví prospěšná. Čím vším vám její konzumace prospěje?
Něco z historie této zdravé zeleniny
V obchodech můžete nejčastěji koupit meloun vodní a cukrový. Ty se k nám dovážejí až z daleké Afriky, kde rostou i planě.
Jedli ho faraonové a do Evropy ho rozšířili hlavně Arabové z oblasti Persie. Na stole jej mívaly i bohaté vrstvy ve střední Evropě. Výhodou melounu je, že díky jeho tuhé slupce je možné jej skladovat i tři měsíce po sklizni.
Jak poznat správně zralý meloun?
Při výběru melounu člověk často váhá. Pod slupkou nevidíte, jestli je už správně vyzrálý. Ale stačí, když na ni lehce poklepete. Ozve-li se dutý zvuk, tak je už tento plod vhodný ke konzumaci a jeho chuť by měla být příjemně sladká.
Signálem zralosti je i kroutící se stopka, která zasychá až po sklizni. Žlutá barva slupky vzniká v místech, kde se meloun dotýká půdy.
Zdraví prospěšná zelenina
O melounu se tvrdí, že je superpotravinou. Patří mezi významné antioxidanty díky přítomnosti lykopenu a červenému rostlinnému barvivu. Snižuje riziko výskytu onemocnění srdce a cév i hladinu cholesterolu. Podporuje imunitní systém, zlepšuje funkci prostaty a mnozí ho považují i za fungující afrodiziakum.
Meloun obsahuje až 92 % vody, a přestože je sladký, patří mezi nízkoenergetické druhy zeleniny. Ve 100 g v něm najdete jen 15 až 30 kcal. Je proto vhodnou potravinou při redukčních dietách. Zasytí a organismus zavodní. Vedle lykopenu obsahují plody i železo, vápník, mangan, zinek, jód a také kyselinu listovou, jablečnou a citronovou. Bohaté jsou i na vitamíny skupiny B a vitamín C nebo karoten.
Vysoký obsah vody dělá z melounu silně močopudnou potravinu, jež je vhodná při problémech s ledvinami. Pomáhá také stabilizovat poměr vody a soli v organismu. Jen je třeba si dát pozor na to, abyste se během konzumace výborné červené dužniny vyhnuli pití mléka nebo studených nápojů.