Krokoměr: Proč byste si ho měli pořídit a jakým způsobem pracuje?

krokoměr
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Jestliže chcete pro své zdraví udělat něco dobrého, měli byste se více hýbat. Sedavé zaměstnání stojí za spoustou neduhů – bolestí krční páteře počínaje a bolestmi zad konče. Zvýšenou fyzickou aktivitou se vám vaše tělo poděkuje a lépe se budete cítit i po psychické stránce. Výbornou pomůckou je krokoměr. Jak funguje?

S krokoměrem ke zdraví

Abyste do svého denního programu zařadili více pohybu, nemusíte se hned přihlásit do nejbližšího fitness centra. Úplně postačí, když začnete více chodit. Chůze je pro člověka přirozeným pohybem a rychlou chůzí trénujete nejen svaly, ale můžete také nějaký ten kilogram zhubnout, máte-li nezdravou nadváhu. Udává se, že denně by měl člověk ujít asi 10 tisíc kroků, aby se udržel fyzicky fit. Lehce se to řekne, ale jak zjistit, kolik kroků za den zvládnete udělat? Jednoduše – krokoměr je vynikající pomůckou a hlavně motivačním prvkem. Když na jeho displeji vidíte, že ke splnění vašeho denního plánu chybí už jen pár stovek kroků, jistě vás to bude motivovat plán splnit a udělat něco dobrého pro své zdraví.

Jak krokoměr funguje

Moderní krokoměry fungují na principu kyvadélka, které reaguje na houpavou lidskou chůzi nebo běh. Zatímco v minulosti měly krokoměry mechanické počítadlo kroků, v současných krokoměrech najdeme počitadlo elektronické.

Některé modely krokoměrů počítají také spotřebovanou energii, průměrnou rychlost a celkovou vzdálenost, kterou člověk urazil za den. Dražší krokoměry umožňují přenos dat přes internet nebo USB do počítače. Krokoměr si však jde stáhnout i jako aplikaci do svého chytrého telefonu. Abyste však měli přehled o tom, kolik kroků jste za den ušli, museli byste všude s mobilem chodit. V některých situacích se to může jevit jako méně praktické a nepohodlné. Lepší je proto pořízení přímo krokoměru, který se nosí na opasku, v kapse nebo v batohu. Nejlépe je si ho nasadit hned ráno a večer pak zkontrolovat, jak na tom s kroky za celý den jste.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz