Kopřivová detoxikace: Připravte si zdravý salát nebo léčivý nálev na vlasy

kopřivová detoxikace
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Už naši předkové věděli, jak léčivá je moc kopřiv, které jako z prvních rostlin na jaře raší. Kopřivová detoxikace pomáhá nastartovat organismus po zimě.

Období Velikonoc je spojeno nejen s křesťanskými svátky a oslavou znovuzrození, ale také s očistou těla od škodlivin, které se v něm usadily v zimě. Už naši předkové věděli, jak léčivá je moc kopřiv, které jako z prvních rostlin na jaře raší. Proto je přidávali do velikonoční nádivky, upravovali je jako špenát nebo vařili nálev na vlasy. Kopřivová detoxikace pomáhá nastartovat organismus po dlouhém zimním období.

Léčivé účinky kopřivy dvoudomé

Kopřiva pomáhá při nemocech kloubů, krvácení z dásní nebo anémii neboli chudokrevnosti. Mohou ji používat diabetici, kterým upravuje hladinu krevního cukru. Kopřiva léčí akné, nežity nebo vyrážky. Novopečeným maminkám napomáhá s tvorbou mateřského mléka. Protože kopřiva neobsahuje kyselinu šťavelovou, je z ní připravený „špenát“ vhodný i pro toho, pro něhož je tato kyselina nevhodná – například při onemocnění dnou.

Kopřivu dvoudomou je nejlépe trhat za slunečních dnů. Sbírají se mladé lístky, které je vhodné čerstvé ihned spotřebovat. Léčivku sušíme hlavně proto, abychom její léčivé látky uchovali i na roční období, kdy už v přírodě neporoste. Důležité je si pohlídat, abyste kopřivu nesbírali v nečistém prostředí.

Salát z kopřiv s vejci

K Velikonocům patří vejce jako symbol plodnosti i zrození. Pokud vám z velikonoční pomlázky zůstanou vykoledovaná vejce vařena natvrdo, můžete si z nich a čerstvých kopřiv připravit jarní salát.

Hrst čerstvě natrhaných kopřiv pořádně opláchnete, odstraníte silnější stonky a mladé lístky spaříte horkou vodou. Pak je jemně nasekáte společně s jarní cibulkou. Dáte do misky, přidá natvrdo uvařená nakrájená vejce. Vše osolíte, přikápnete 1 až 2 lžíce oleje a kapku citronové šťávy.

Voda na vlasy z kopřiv

Kromě toho, že kopřivová detoxikace léčí vnitřně, lze bylinu použít také jako nálev na vlasy. Kopřiva totiž pomáhá růstu vlasů, zlepšuje jejich pružnost a lesk, zamezuje jejich vypadávání a posiluje je.

Nálev si připravíme ze 3 lžic čerstvých kopřiv a půl litru vody. Kopřivy opláchneme a zalijeme vroucí vodou a necháme půl hodiny vyluhovat. Potom je zcedíme a vzniklý nálev použijeme na poslední opláchnutí vlasů při umývání. Zároveň mírně promasírujeme pokožku hlavy.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz