Jsou balíky z AliExpress bezpečné? Jak je to se zásilkami z Číny?

aliexpress koronavirus
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Hodně Čechů si oblíbilo nechat si posílat balíčky z Číny z obchodu AliExpress. Aktuálně však mají mnozí strach, zda jsou zásilky a balíky z Číny skrz koronavirus bezpečné? Odpověď vám rozdělíme do několika částí, protože možnost nákazy koronaviry je komplikovanější.

Balíčky z AliExpress jsou bezpečné, ale…

Nechceme vyvolávat žádnou paniku, takže ano, zásilky a balíky z AliExpress jsou bezpečné. Podle oficiálního vyjádření Ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace (WHO) je přenos viru prostřednictvím zásilky pocházející z Číny nepravděpodobný.

Nový koronavirus, který je označovaný jako 2019-nCoV se poprvé objevil na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej ve městě Wu-chan s 11 miliony obyvatel. Tento koronavirus se přenáší z člověka na člověka při úzkém kontaktu trvajícím delší dobu. Jde o tzv. kapénkovou infekci přenášenou vzduchem, a která zasahuje obvykle sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je 7 až 14 dnů, což dělá virus prudce nakažlivým.

Podle nové analýzy může koronavirus přežít až 9 dní mimo hostitele

Podle analýzy, kterou vydal magazín Journal of Hospital Infection a 13.2.2020 zveřejnila i agentura Reuters, mohou však koronaviry mimo hostitele, tedy na povrchu věcí, přežít až děvet dní, což už určitou teoretickou šanci na přenos dává, ale pořád není důvod k panice, protože je tu několik podstatných faktorů, které by musely být naplněny, což si povíme ještě níže. Tato studie byla provedena na vzorku 22 různých druhů lidských koronavirů včetně patogenů SARS a MERS, které dříve vyvolaly velké epidemie. 2019-nCoV jako takový zkoumán zatím nebyl, ale se SARS i MERS je příbuzný, a tak se odborníci shodují, že bude mít pravděpodobně podobnou odolnost.

Odolnost viru mimo hostitele poté podle profesora Guntera Kampfa z německého Institutu hygieny a enviromentální medicíny zvyšuje nízká teplota a vysoká vlhkost, což je v rozporu s tím, co bylo odborníky tvrzeno na začátku, že při přepravě z Číny dojde v nízkých teplotách nákladových prostorů (letadla nebo lodi) k bezpečnému zahubení viru.

Předměty a povrchy předmetů, na které sahali nakažení, je třeba vydezinfikovat přípravky s vysokým obsahem alkoholu, peroxidu vodíku nebo chlornanu sodného. Tyto látky poté účinně zahubí patogen během 1 minuty.

Při nákupech z AliExpress není důvod k panice

Ovšem ani na základě těchto nových poznátků stále není důvod k panice ohledně nákupů z Číny. Přenos prostřednictvím balíčku z AliExpressu je stále nepravděpodobný, protože je tu několik faktorů, které by se musely naplnit, aby byla byť jen malá šance, že by k něčemu takovému mohlo skutečně dojít:

1) Prvním předpokladem je, že z 1 300 000 000 lidí žijících v Číně by vám zboží do zásilky musel plnit někdo, kdo je nakažený. Aktuální počet nakažených Koronavirem je samozřejmě mnohonásobně menší. Ze statistického pohledu je už tato šance poměrně malá. Navíc spousta podezřelých s příznaky již leží v nemocnici, nebo jsou tito lidé minimálně v karanténě.

2) Teoreticky je možné, že by se mohl naplnit předchozí bod, ale tento nakažený by se vám musel zároveň do zásilky vykašlat, což ani v Číně nepatří k běžným pracovním postupům. Nestačí, že by se jí pouze dotýkal.

3) I kdyby se vám do zásilky nakažený vykašlal, ani to ještě nemusí znamenat riziko, protože u přenosu je důležitá také dávka viru. Pokud přijdete do styku s virem v malém množství, ani z daleka to neznamená, že se musíte nakazit. Takže velikost dávky je důležitým faktorem.

4) Rizikovost a nakažilovst klesá s postupem času. Zásilka by vám tak musela dorazit extrémně rychle (do oněch 9 dnů, spíše dříve) a i tak je otázkou, zda by byl virus v posledních dnech dostatečně nakažlivý. Obvykle se však doba dodání u zásilek z AliExpress pohybuje mezi 30 – 60 dny, což je dostatečně bezpečná doba.

Shrnutí: Pravděpodobnost nákazy prostřednictvím zásilky nebo balíku z Ali Expressu je minimální, zejména z důvodu množství potřebné dávky koronaviru k nákaze, která by musela v zásilce před jejím odesláním být a musela navíc přežít i dlouhou cestu v ideálních podmínkách, které by koronaviru naprosto vyhovovaly.

Rada na závěr: Pokud máte i přese všechno pochybnosti a chcete mít naprostou jistotu, nechte balíček po doručení z Číny před otevřením “odstát” někde na 5 dnů, čímž byste měli vyloučit i veškeré teoretické riziko.

Koronavirus a jeho prognózy

Podle nejčernějších prognóz by se koronavirem mohlo nakazit až 60 procent obyvatel planety. Výrok o tom, že by nový patogen mohl nakazit až dvě třetiny obyvatel vydal hongkongský profesor Gabriel Leung. Úmrtnost 2019-nCoV je okolo 2%, což není o mnoho více než u běžné chřipky, kde je to 1%.

Existují však i takové prognózy, které udávají, že by se mohlo podařit současnou nákazu zvládnout už letos v dubnu, či květnu. Do 18 měsíců by pak měla být vydána vakcína, která by měla virus definitivně porazit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz