Jak zdravě spát: Poloha při spaní má velký vliv na zdraví člověka

poloha pri spanku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Poloha při spaní se může zdát jako nedůležitá věc. Pokud se však chcete kvalitně vyspat a nezívat během dalšího dne, tak byste polohu při spánku rozhodně neměli podceňovat. Dlouhodobě nekvalitní spánek může zapříčinit mnoho zdravotních komplikací, proto je kvalita spánku opravdu důležitá.

Polohy při spaní ovlivňují kvalitu spánku

Mezi nejzdravější polohy při spaní patří rozhodně poloha ležení na zádech, protože umožňuje páteři zůstat v optimální poloze. Díky tomu se vyhnete bolestem zad nebo krční páteře.

Pro ženy může mít význam spaní na zádech i z hlediska poprsí, kdy jsou prsa v této poloze přírodně zapřena. Nedochází zde k jejich vytahování, díky tomu tak tato poloha pomáhá i pevnému a krásnému poprsí.

Nevýhodou spaní na zádech je však časté chrápání. Pokud tedy hodně trpíte na večerní chrápání, tak si raději polohu na zádech odpusťte.

Druhá nejlepší poloha pro spánek

Mezi zdravé polohy pro spánek můžeme zařadit i polohu spaní na boku. Doporučuje se však spát spíše na levé straně. K této pozici se ideálně hodí anatomický polštářek, který zabraňuje křivení krční páteře a následné bolesti.

Spaní na boku patří mezi oblíbené polohy pro spaní v těhotenství, kde si ženy mohou pohodlně pomocí polštáře nebo peřiny podložit břicho, které je potom netáhne.

Spánek na břiše

Spaní na břiše je zvykem několika lidí, ale tato poloha se z hlediska zdraví úplně nedoporučuje, protože páteř v takovém případě nezůstává v optimální poloze. Dochází zde i ke zvýšenému tlaku na klouby. Spaní na břiše může u žen dokonce negativně působit i na jejich poprsí.

Poloze spaní na břiše se raději vyvarujte. Pokud však na břiše spíte rádi a je pro vás těžké se této polohy úplně vzdát, tak se snažte alespoň tuto polohu co nejvíce měnit s ostatními. Na břiše zůstávejte vždy jen krátkou dobu.

Kvalitu spánku neovlivňují jen polohy při spaní, ale z velké části i výběr kvalitní matrace, která by neměla být ani měkká, ani příliš tvrdá.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz