Jak zazimovat jahody. Zazimujte jahodníky včas, abyste měli příští rok pořádnou úrodu

jahodnik
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Žádný zahrádkář by neměl zapomenout řádně zazimovat jahody, tedy pokud chce očekávat i v dalším roce pěknou úrodu. Jahodník je trvalou rostlinou, proto zůstává v zemi i přes zimu a mráz. Rostlina jahodníku vydrží i bez zazimování, ale ztratí spoustu sil, které potom nemá při další úrodě.

Jak zazimovat jahody?

Zazimovat jahodníky je snadné, postačí k tomu sláma nebo větvičky z jehličnatých stromů. V podstatě jde o to, aby rostlina měla nad sebou dostatečnou ochranu. Na každou rostlinu budete tedy potřebovat několik větviček jehličnanů nebo pořádný balík slámy.

Z hlediska povětrnostních podmínek je vždy lepší, pokud použijete větvičky, které jsou těžké a neodfoukne je většinou ani silný vítr.

Pokud se rozhodnete pro slámu, tak je vhodné ji něčím proti odfouknutí zabezpečit.

Zazimovat jahodníky můžete i pomocí sklenic

Pokud nemáte možnost si sehnat slámu ani větvičky z jehličnatých stromů, tak můžete využít sklenice, které dáte na jednotlivé rostliny. Většinou se k tomu používají zavařovací velké sklenice, které dáte na každou rostlinu zvlášť.

Ani sklenice, ani větvičky nebo sláma neochrání rostlinu před nízkou teplotou, ta jí však vůbec nevadí. Jde o to, aby byla rostlina chráněna před přímým mrazem, který by mohl poškodit povrchovou část rostliny.

Jahody před zimou

Před tím, než se rozhodnete zazimovat jahody na zahradě, tak je potřeba je zbavit plevele okolo. Ten by totiž mohl rostlinám ubírat sílu, kterou potřebují k přečkání zimy a mrazíků.

Stejně tak je důležité před zazimováním otrhat všechny plody, které už nemají šanci na dozrání. I plody totiž ubírají rostlinám energii, kterou potřebují pro přečkání zimy. Když zůstane na rostlince napůl zelená jahoda, tak ji rozhodně odstraňte, protože už stejně nedozraje.

Velmi důležité je také pořád dodržovat pravidelnou zálivku, a to až do prvních mrazíků. Jakmile začne venku teplota pravidelně klesat pod bod mrazu, tak se zálivkou přestaňte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz