Jak vysušit vlhký sklep. Využijte osvědčenou metodu

vlhkost ve sklepe
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vysušit sklep je potřeba v případě, že je v něm nadměrná vlhkost. Sklep by měl mít vyšší vlhkost než ostatní prostory v domě, ale nadměrná vlhkost mu také škodí. V případě, že se vám kvůli tomu začne ve sklepě rozrůstat plíseň, je potřeba s vlhkostí něco udělat. Jak tedy vysušit vlhký sklep?

Vysušit sklep je běh na dlouhou trať

Vysušit vlhký sklep dokážete v průběhu zhruba jednoho měsíce. Hned zapomeňte na pohlcovače vlhkosti nebo jiné podobné přípravky, které používáte například v koupelně. Ve sklepě se totiž takto snadno vlhkosti zbavit nedá.

Je to z důvodu, že ve sklepě je přirozená vlhkost, která do něj jde z půdy. Z toho důvodu nemá cenu používat pohlcovače vlhkosti, protože ty nedokážou vlhkost pohlcovat stabilně. Proto je potřeba přistoupit k řešení, které vlhkost vyřeší dlouhodobě.

Jak vysušit sklep?

Nejlepší způsob, jak vysušit sklep, je zařídit jeho správné odvětrávání. V podstatě máte dvě možnosti, jak to udělat.

Buďto si do sklepa pořídíte větrák, který bude vzduch ze sklepa při spuštění odsávat a s tím i přebytečnou vlhkost, nebo přistoupíte k pracnějšímu, ale na provoz levnějšímu řešení.

Odvětrání sklepa lze udělat tak, že do něj zavedete dvě roury. Obě půjdou z venkovního prostoru, kdy jedna bude sloužit jako přisávání a druhá jako odsávání.

Jde o to, aby jedna roura byla co nejblíže u země a druhá naopak tvořila vyšší komín. Takto vlastně zařídíte přirozené odvětrávání díky proudění vzduchu.

Na co si dát pozor?

Pokud budete dělat odvětrávání sklepa pomocí komínového systému, tak je potřeba myslet i na to, že budete muset obě roury zacpat pomocí mříže, aby se vám do sklepa nedostal nezvaný návštěvník.

Stejně tak je potřeba na rouře, která bude sloužit pro odsávání, tedy bude vztyčená kolmo nahoru, vybudovat stříšku. Je to z toho důvodu, aby vám při dešti do sklepa nezačalo zatékat. V takovém případě by odvětrávání kvůli vlhkosti ztratilo smysl.

Myslet je potřeba kupříkladu i na správné zatěsnění prostupů ze sklepa a do sklepa. Přečtěte si proto i více rad, jak se zbavit vlhkosti ve sklepě, v našem dalším článku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz