Skvrny od soli na botách. Jak je odstranit snadno a rychle

skvrny od soli na botach
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Zimní období bývá ve znamení sněhových přeháněk, které vyžadují, aby byla použita posypová sůl na chodnících a vozovkách. Od této soli však také bohužel na botách vznikají viditelné skvrny, kde se zejména u kožené obuvi tvoří nevzhledné bílé mapy. Naučte se pomocí našeho návodu vyčistit skvrny od soli na svých botách snadno a rychle.

Sůl na botách

Posypová sůl neboli technická sůl je ve své podstatě chlorid sodný. Svým složení napomáhá k rozmrazování sněhu a ledové vrstvy, protože snižuje bod mrznutí vody. Její praktické využití je do teploty minus 10 °C.

V zimním období se používá v pevném stavu nebo jako solankový roztok. Co se ekologie týká, tak posypová sůl může poškozovat stromy a rostliny a ohrožovat živočichy.

Když se poté projdete sněhovou kaší se solí, tak to bude na vašich botách z hladké kůže či semiše znát, protože na nich zanechá tato sůl nevzhledné skvrny.

Jak odstranit skvrny od soli?

Jestliže se na vašich kožených botách objeví bílé mapy od technické soli, měli byste je co nejdříve mechanicky odstranit. V zaměstnání vám přitom pomůže vlhčený ubrousek, doma potom kousek hadříku namočený ve vodě.

Důležité je zbavit obuv přebytečné vlhkosti. Zde se zdají být ideální papírové ubrousky nebo utěrky. Oplatí se je do kanceláře pořídit, abyste si jimi mohli koženou obuv vysušit.

Nikdy však nedávejte boty z kůže na topení, protože by kůže mohla popraskat. Nechte je schnout na vzduchu. Stejný postup platí i pro semišovou obuv.

Ošetření kožených bot

Základem péče o koženou obuv v zimě je impregnace. Tou předejte nepříjemnému působení vlhkosti a promočení.

Nemáte-li doma průmyslově vyrobenou impregnaci, vyzkoušejte alespoň obuv namazat vazelínou nebo mastným krémem na boty. Tato vrstva by měla pomoci i proti nánosům posypové soli, která se na botách nebude tolik zachytávat.

Pravidelná údržba kožené obuvi v podobě krémování je v zimě nutností. Mastný krém dodá kůži vlhkost a pružnost a ona si zachová své dobré užitné vlastnosti. Prodloužíte tím také životnost obuvi z kůže.

Přečtěte si i nás další článek, který zahrnuje podrobněji správnou péči o kožené boty.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz