Jak vyměnit zámek bez klíče? Zvládněte to svépomocí

vymena zamku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vyměnit zámek, od kterého máte klíč, je naprosto jednoduché, ale co dělat tehdy, když potřebujete u svých dveří vyměnit zámek bez klíče? V takovém případě nastává trochu problém, protože to nebude úplně jednoduché. Ale jde to svépomocí i bez zámečníka.

Výměna zámku, od kterého máte klíč

Pokud potřebujete vyměnit zámek ve dveřích, tak jako první sundáte z obou stran kliku a potom krytku, která chrání zámek u dveří. Pak otevřete dveře a z jejich boku najdete šroub na plochý šroubovák, který je potřeba vyšroubovat. Tento šroub přímo drží zámek ve dveřích.

V případě, že máte od zámku ve dveřích klíč, tak bude stačit s klíčem pootočit a najít ideální polohu, kdy půjde zámek ze dveří vytáhnout.

Posléze už jen vysunete starou vložku zámku a vložíte novou, kterou pomocí šroubu z boku zajistíte, a máte hotovo.

Jak vyměnit zámek bez klíče?

Tady už budete potřebovat trochu více vybavení. Jsou v podstatě dvě možnosti. První možností je vzít si velké kleště a uchopit zámek za stranu, která více trčí, a zámek ze dveří vytrhnout.

Někdy bude potřeba použít páka nebo vytrhnutí několikrát zopakovat. Tento způsob je však nebezpečný v tom, že můžete dveře poškodit.

Pokud chcete zámek vymontovat bez poškození dveří, tak si budete muset sehnat vrták do železa, pomocí kterého zámek odvrtáte. Ideální je začínat na menším průměru vrtáku a pak používat větší a větší, než zámek ze dveří vypadne.

Při vrtání budete muset mít opravdu trpělivost, protože zámky jsou tvořeny z velmi tvrdé oceli.

Co dělat, když si nevíte rady?

Pokud si nevíte rady nebo nemáte možnost sehnat si vybavení k odvrtání nebo vytrhnutí zámku, tak zbývá ještě jedna možnost, a to je zavolat zámečníka.

Zámečník dokáže pomocí planžety se zámkem pootočit a vymontovat ho podobně, jako když od zámku klíč máte. Pokud potřebujete zámek vyměnit rychle, tak je zámečník tou nejlepší možností.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz