Jak zateplit podlahu. Užívejte si teplo u nohou a ušetřete za vytápění

zatepleni podlahy
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Rozhodnutí zateplit podlahu je velice důležité nejen z hlediska ušetření výdajů za topení, ale také z hlediska většího komfortu bydlení. Pokud chcete doma ušetřit na energiích a zároveň cítit teplo od nohou i bez podlahového topení, tak je důležité kvalitně zateplit podlahu.

Zateplit podlahu můžete na dva způsoby

V případě, že se rozhodnete zateplit podlahu, tak máte dvě možnosti. Zateplit podlahu můžete z vrchní nebo ze spodní strany.

Zateplení podlahy ze spodní strany znamená, že by se zateplil strop například suterénu nebo spodního patra. Pokud ale máte tu možnost, tak zateplit podlahu pomocí zateplení stropu je úplně ideálním řešením.

Jestliže ale nemáte suterén nebo bydlíte prostě v bytě, kde si nemůžete dovolit zateplovat strop souseda, tak se budete muset pustit do zateplení vlastní podlahy.

Zateplovat je možné, pokud v podlaze nevede podlahové topení. Pak by se muselo topení přepojit a dát nad zateplení.

Jak zateplit podlahu?

Jak jsme si už řekli, tak zateplit podlahu můžete z vrchní nebo ze spodní strany. Pojďme se podívat na každou variantu zvlášť.

Zateplení z vrchu

Pokud se rozhodnete pro zateplení podlahy přes strop ze spodního patra, tak postačí nakoupit sádrokarton, profily na sádrokarton a skelnou vatu v roli.

Uděláte si na stávajícím stropě rastr a ten potom kompletně vycpete pomocí skelné vaty. Pak už vše jen zaklopíte polystyrenem a doděláte estetickou stránku věci.

Pokud budete používat polystyren do suterénu, tak se rozhodně vyplatí koupit zelený polystyren, který lépe snáší vlhkost.

Zateplení ze spodu

Jestliže se rozhodnete zateplovat podlahu z vrchní strany, tak budete muset sejmout krytinu. Pokud se jedná o parkety, tak ty můžete ponechat.

Na podlaze si vytvoříte také rastr, akorát ne z profilů, ale ideálně z dřevěných hranolů nebo silnějších střešních latí.

Do vzniklých komůrek nacpete také skelnou vatu a zvolíte záklop například pomocí osb desek, na které pak můžete pokládat finální krytinu.

Jak velké zateplení zvolit?

Ať už budete zateplovat od stropu nebo přímo od podlahy, tak platí, že čím silnější zateplení zvolíte, tím bude účinnější. Z hlediska zateplení a jeho síly neexistuje žádné omezení.

Pokud budete zateplovat od stropu, tak je dobré ponechat mezi izolací a stávajícím stropem vzduchovou mezeru, která bude také sloužit jako vrstva zateplení.

Podívejte také na komplexní článek, jak ušetřit za topení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz