Jak ušetřit za topení. Jde to snadno, aniž byste měli doma zimu

ušetřit za topení
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Hledáte, jak ušetřit za topení? I maličkosti a drobnosti mohou ušetřit výdaje za energie v řádu desítek procent. Ať už doma vytápíte pomocí krbové vložky, tepelného čerpadla nebo plynového kotle, tak je nejčastějším vytápěcím tělesem v interiéru radiátor, který potřebuje pravidelnou péči.

Starejte se proto pečlivě o své radiátory

Jestliže chcete ušetřit za topení, tak před každou sezónou nechte seřídit váš kotel a pořádně odvzdušněte radiátory, aby účinnost celého topného systému byla co nejvyšší. Správně seřízený kotel před započetím topné sezóny může uspořit až třetinu nákladů.

Možná vás to překvapí, ale i prach na radiátorech snižuje jejich účinnost, proto je dobré všechny radiátory před zimou pořádně vyčistit od prachu i pavučin.

Radiátor by neměl být žádným způsobem zakrytý, a to ani závěsem. Velmi to potom snižuje možnost předávání tepla a snižuje to tak jeho účinnost.

Chytrým větráním jde také ušetřit za topení

I v zimě je potřeba v domě větrat, proto větrejte často a intenzivně. Pokud budete větrat jednou za den například na celou hodinu, tak dojde k ochlazení stěn v domě, které potom budete znovu dlouho vyhřívat.

Proto je lepší variantou větrat několikrát za den třeba po 10 minutách, aby se stačil v místnosti ochladit jen vzduch, který vyhřejete znovu rychle.

Ušetřit za topení můžete i pomocí zatahování závěsů na noc a jejich roztahováním přes den. Jelikož i v zimě přes den sem tam vyleze sluníčko, tak je lepší mít závěs přes den roztažený. Bude tak docházet k přirozenému vyhřívání místnosti.

V noci je zase lepší závěs nebo rolety zatáhnout, aby nedocházelo k tak rychlému ochlazení vůči venkovní teplotě.

Rady na závěr k levnějšímu vytápění domácnosti

Jednou z osvědčených metod, jak zvýšit účinnost vytápění radiátorů, je alobal. Pokud na stěnu za radiátorem nalepíte alobal, tak bude docházet k odrazu tepla z radiátoru a jeho vracení do místnosti. Díky tomu dosáhnete mnohem větší účinnosti radiátoru.

Nastavte si v každé místnosti požadovanou teplotu. Většinou má každý radiátor hlavici, kde můžete nastavit výkon radiátoru a podle toho řídit i vytápění každé místnosti. Můžete si pořídit i chytré hlavice k radiátoru, kde nastavíte přímo požadovanou teplotu.

Zdroj informací: Napady-navody.cz

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz