Výroba recyklovaného papíru. Jak si ho doma snadno vyrobit

recyklovaný papír
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si doma vyzkoušet vyrobit recyklovaný papír? Tato činnost může být dobrou kratochvílí pro vás i vaše děti. Jestli si myslíte, že je to něco složitého, tak to se rozhodně mýlíte. Vyrobit recyklovaný papír je totiž naprosto jednoduché.

Vyrobit recyklovaný papír jde z jakéhokoliv papíru

Pokud chcete doma vyrobit recyklovaný papír, tak by měl být rozhodně vytřízený. Pokud chcete mít papír šedý, tak je potřeba co nejméně vybírat barvený papír.

Na výrobu domácího recyklovaného papíru budete potřebovat jen starý papír, vodu, mixér a nesavou podložku.

Pro výrobu recyklovaného papíru nejsou vhodné noviny ani lepenka. Naopak však můžete v menším procentu použít letáky. Rozhodně se vyhněte fotografickému papíru nebo jinak upravenému papíru proti vodě.

Jak vyrobit recyklovaný papír?

Starý papír roztrhejte na co nejmenší kousky a namočte je do vody. Toto ideálně udělejte přes noc, aby měl papír možnost se co nejvíce rozmočit.

Papír s vodou následně další den rozmixujte pomocí tyčového mixéru, než vám z toho celého vznikne kaše. Z kaše je potřeba vymačkat přebytečnou vodu a roztáhnout ji na pevnou podložku v jedné vrstvě.

Pokud chcete mít výsledný papír hladký, tak ho překryjte pečícím papírem a ještě několikrát poválejte obyčejným válečkem na pečení.

Papír je potřeba nechat pořádně proschnout

Po vyválení papíru válečkem je potřeba jej na podložce přemístit na teplé místo, dokud nebude suchý a bude držet pohromadě. Potom ho ještě pověste pomocí kolíčku na prádlo do svislé polohy na doschnutí.

To je celé, nyní se můžete těšit z domácího recyklovaného papíru, který můžete použít na přáníčka, jmenovky nebo jiné aktivity.

Rady na závěr

Jestliže chcete mít papír v jedné barvě, tak je potřeba podle toho mít vybraný starý papír, který bude také v jedné barvě.

Pokud budete používat papír k dárkovým předmětům, tak do něj můžete přidat i trochu vůně například pomocí vanilky nebo namletého hřebíčku. Díky tomu bude papír krásně provoněný.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz