Moderní zahradní domek. Postavte si ho snadno z PUR panelů

moderni zahradni domek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud si chcete postavit zahradní domek svépomocí, tak nejsnadnějším konstrukčním materiálem pro takový moderní zahradní domek budou právě PUR panely. PUR panel je vlastně panel tvořený z hmoty podobné montážní pěně a plechu z každé strany. Každý panel má navíc na každé straně zámek tak, aby jeden panel seděl na druhém.

Zahradní domek z PUR panelů

Pokud si postavíte moderní zahradní domek z PUR panelů, tak získáte nejen dobrý skladovací prostor, ale navíc díky izolaci panelů budete mít i posezení, kde nebude v létě tak velké vedro.

Do panelů můžete také bez větších potíží usadit normální rozměr plastových nebo dřevěných oken pro lepší prostupnost světla a větrání domku.

Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Pro správnou pevnost potřebuje zahradní domek konstrukci, která ho bude držet. Ideální je postavit si konstrukci celého domku například z dřevěných konstrukčních latí a PUR panely použít jako obložení této konstrukce.

Konstrukci stačí udělat po obvodu bez střechy, protože na střechu koupíte speciální panely, které jsou udělány tak, aby mezi nimi neprotékala voda, tedy přímo vyrobené střešní PUR panely.

Zahradní domek musí být pevný

Na vytvořenou konstrukci si pak do obvodu založíte první řádek panelů, vynecháte jen prostor na dveře zahradního domku. Druhou řadu začnete skládat podobně, jako když zdíte z cihel. To znamená, že budete překládat spáry.

Budete tedy na jedné straně muset začít s polovinou panelu tak, aby se druhý panel přeložit přes spodní dva panely. PUR panely je potřeba spojovat pomocí šroubů k sobě.

Panely budete spojovat pomocí vrutů v zámcích. Další velmi důležitý pevnostní spoj je přivrtání panelu k dřevěné konstrukci. Ideální je předvrtat si panel vrtákem a pak použít turbo-šroub s matkou.

Střecha zahradního domku

Na dřevěné konstrukci bude stačit přes střechu dát hranoly po jednom metru, na které pak budete dávat střešní panely.

Do hranolů budete střešní panel navrtávat pomocí farmářského šroubu. Tedy pomocí šroubu, který má pod hlavičkou gumové těsnění, které při dotažení zatěsní provrtanou díru v panelu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz