O čalounění je nutné se pravidelně starat, aby vám vydrželo co nejdéle v dobrém stavu. Bohužel patří mezi náročnější. Jak udržovat v čistotě látkové potahy?
Čalouněný nábytek patří mezi stálice bytového zařízení. Ať už si koupíte sedací soupravu nebo jídelní židle, bude třeba se o čalounění pravidelně starat, aby vám vydrželo co nejdéle v dobrém stavu. Bohužel patří mezi náročnější na údržbu. Ale vše se dá zvládnout. Jak udržovat v čistotě látkové potahy?
Pravidelná údržba je nutností
Současnému trendu velí minimalismus, který se projevuje i v designu čalouněného nábytku. Moderní se jednobarevné potahy, které jsou sice hezké, ale jde na nich vidět kdejaká skvrna. Máte-li doma malé děti, jistě s tím máte dostatek zkušeností. Děti jsou všetečky a nehledí na to, že jim na sedačku upadne kus jídla a ušpiní ji. Od toho jste tu vy, abyste zjednali nápravu. Proto určitě každého zajímá, jak udržovat čistotu bez větší námahy, protože zakázat dětem vstup do obývacího pokoje jde stěží. Když neušpiní něco tam, mohou vytvořit fleky třeba ve svém dětském pokoji na posteli.
Důkladné luxování
Jako základ pro udržování čistoty čalouněného nábytku se považuje pravidelné luxování jeho povrchu včetně všech záhybů, kde se taká rád udržuje prach. Použijte na to různé nástavce – kartáče, které lépe čalounění prachu lépe zbaví a dostanou se i do hůře přístupných míst. Má-li nábytek snímatelné potahy, určitě je na místě je alespoň jedenkrát za šest týdnů vyprat.
Čištění mýdlovým roztokem
Oživit jeho barvu a zbavit nečistot lze čalouněný potah také za pomocí mýdlového roztoku. Můžete použít i prostředek na nádobí, který nalijete do vody a vytvoříte bohatou pěnu. Tou pak čistíte za pomocí kartáčku nebo houbičky čalounění, přičemž je třeba dávat pozor na to, abyste ho příliš nenamočili. Opravdu čistěte jen na jeho povrchu. Jakmile čištění dokončíte, vysušte čalounění savou tkaninou.
První pomoc při ušpinění čalounění
Když se podaří čalounění nábytku ušpinit, nejlepší, jak udržovat jeho čistotu, je vytvořenou skvrnu okamžitě vyčistit. Výborné jsou pro tento účel dětské vlhčené ubrousky, které většinou bývají v rodinách s malými dětmi hned po ruce. Nemáte-li je doma, tak použijte alespoň navlhčený hadřík, kterým skvrnu čistíte od krajů do středu, čímž nedochází ke zvětšení skvrny.