Jak vyčistit filtr digestoře? S tímto trikem bude jako nový!

cisteni filtru v digestori
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Digestoř a její můžeme zcela seriózně považovat za nejšpinavější věc v naší kuchyni, která kromě toho, že nechutně vypadá, smrdí starým olejem, či mastí a způsobuje alergie. Navíc se občas stane, že už nemá ani tah. Tam, kde nepomáhají chemikálie, pomůžeme my. Pojďte se s námi podívat na nejjednodušší a zároveň nejúčinnější způsob, jak vyčistit špinavý filtr z digestoře.

Hromadí se v něm velké množství tuku, prachu a nejednou i sazí a mnohdy je nechutné se na něj dívat. Pamatujte si však, že nic není tak špatné, jak se na první pohled zdá. I nezáviděníhodný digestoř se může změnit na lesknoucí se nástroj, který si budete při vaření opět rádi pouštět. Jak na to?

Postačí vám horká voda a soda

Ve velkém hrnci, takovém abyste do něj pak mohli filtr namočit, si nechte ohřát vodu, tak aby ještě nevařila. Do horké vody poté vysypte celý balíček jedlé sody.

Vložte filtr z digestoře do hrnce tak, aby voda obmývala alespoň polovinu filtru. Nechte ho ve vodě několik minut, a když vidíte, že filtr je již čistý, opakujte postup a otočte do hrnce druhou polovinu filtru.

Máte filtr digestoře hodně zamaštěný?

Pokud máte filtr až tak zamaštěný, že ani přechozí řešení nepomohlo, máme pro vás ještě jedno řešení. Na to si ale budete muset pootevírat okna. Pokud je tuk až hluboko v drážkách filtru, vložte filtry do horké vody, do které jste přidali amoniak. 1/2 šálku amoniaku přidáváme do 3,5 litru vody.

Otevřete všechna okna, zacpěte si nos a dokud se filtr čistí, jděte alespoň do vedlejší místnosti.

Tip na závěr

Filtry byste měli čistit alespoň 1x za rok. V opačném případě se může stát, že budete dlouhodobě dýchat znečištěné výpary, které neprospívají nejen alergikům, ale i zdravým lidem. Je dokázáno, že pokud používáte znečištěný filtr a v krátké době začnete mít problémy s ucpáváním nosu, dusivým kašlem, či dýcháním, může to být důsledek používání znečištěného digestoře. Dávejte si na své zdraví pozor a čistěte proto svůj digestoř pravidelně.

Podívejte na naše další rady do kuchyně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz