Jak správně ohřát klobásu? Nedělejte častou chybu

ohrat klobasu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Klobása je pro nás Čechy oblíbeným pokrmem, ale víte vlastně, jak klobásu ohřát? Většina z nás dělá totiž častou chybu, že hodí jen klobásy do horké vody s tím, že budou po chvilce teplé. V horké vodě však klobásy při teplotním šoku většinou popraskají a díky tomu ztratí i chuť. Mikrovlnku při ohřívání klobás také raději vynechejte. U syrových klobás je zase nutné dbát pečlivě na důkladné propečení vnitřku klobásy. Pojďme se nyní podívat na proces ohřívání klobás podrobněji.

Jak ohřát klobásu

Níže najdete několik možností, jak ohřát klobásu.

Vaření klobásy

Pokud vaříte klobásu, dejte ji do hrnce s vodou, kterou postupně přivedete k varu. Neházejte klobásy rovnou do horké vody. Následně vařte po dobu 5-7 minut.

V případě, že je klobása většího průměru, může být nutné ji vařit déle. Klobása by měla být kompletně ponořená ve vodě. Pokud se na klobásu tvoří pěna, snižte teplotu, abyste zabránili prasknutí klobásy.

Grilování klobásy

Při grilování klobásy se doporučuje ji nejprve vařit ve vodě a poté ji teprve přemístit na gril.

Grilujte klobásu při středním ohni po dobu asi 10 minut, přičemž ji otáčejte pravidelně, aby se ohřála rovnoměrně.

Pokud používáte plynový gril, můžete použít grilovací mřížku s nepřilnavou povrchovou úpravou, abyste zabránili přilnavosti klobásy.

Pečení klobásy

Před ohřátím klobásy v troubě, předehřejte troubu na 180 °C. Dejte klobásu na plech vyložený pečicím papírem a pečte po dobu 10-15 minut.

Pravidelně klobásu během pečení otáčejte, aby se ohřála rovnoměrně a nevyschla.

Klobása v mikrovlnce

Mikrovlnnou trouba k ohřevu klobásy nedoporučujeme, protože tento druh ohřevu může způsobit, že klobása ztratí výrazně na kvalitě a stane se takzvaně gumovou.

Pokud však přesto nemáte jinou možnost, než ohřát klobásu v mikrovlnce, dejte ji na misku a přikryjte kuchyňskou utěrkou. Ohřejte ji na vysoké teplotě po dobu 30-60 sekund, nebo dokud se klobása nezahřeje.

Ohřívání klobás

Pamatujte, že syrová klobása by měla být zcela zahřátá, neboť obsahuje syrové maso, a proto by měla být i vnitřně horká. Není doporučeno jíst syrovou klobásu, která nebyla důkladně prohřátá i uvnitř, protože to může vést k infekci bakteriemi, jako je například salmonela.

Je také důležité dbát na to, aby klobása nebyla přehřátá, protože to může vést k tvrdosti a suchosti. Proto sledujte pečlivě proces ohřevu a pravidelně ji otáčejte.

Pokud máte klobásu s výplní, jako je například sýr nebo zelenina, může být nutné ji ohřát déle, aby se vnitřek výplně zahřál.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz