Na první pohled vypadá čištění zubů jako v podstatě jednoduchá záležitost, na níž nelze nic pokazit. Jenže stačí jít na to špatně a můžete nadělat více škody než užitku. Jak tedy správně postupovat při čištění zubů?
Výběr zubního kartáčku
Jedním z hlavních pravidel je výběr vhodného zubního kartáčku. Nabízejí se přitom dvě možnosti – klasický nebo elektrický.
Klasický kartáček zajišťuje při správně zvolené tvrdosti šetrné čištění chrupu. V nabídce obchodů jsou různé tvary a velikosti kartáčků s různou tvrdostí štětin. Tu je třeba přizpůsobit stavu zubního chrupu. Kdo má citlivé zuby i dásně, měl by si vybírat extra měkké kartáčky.
Hlavička zubního kartáčku by měla být tak velká, aby pokryla maximálně dva zuby. Platí, že čím menší, tím lépe se zuby vyčistí. Ideální je také poměrně husté pokrytí hlavičky štětinami, jež mohou být klidně i rovně zastřižené, protože různé výstupky na kvalitu čištění velký vliv nemají.
I když si vyberete zubní kartáček, který vám bude při čištění zubů plně vyhovovat, měli byste ho vždy maximálně po třech měsících vyměnit za nový. Pokud jsou však štětiny roztřepené už za měsíc používání, raději kartáček měňte častěji.
Správný postup čištění zubů
Zuby se zpravidla čistí dvakrát denně, a to ráno a večer. Pokud však máte fixní rovnátka, je třeba chrup čistit po každém jídle. Délka čištění zubů by měla být alespoň dvě až tři minuty krouživými pohyby, a to včetně oblasti přechodu zubů a dásní.
Součástí ústní hygieny by mělo být také používání mezizubních kartáčků, které odstraní nečistoty i v prostoru mezi jednotlivými zuby, kam se klasický kartáček nedostane.
Zubní kartáček se obvykle drží v sevřené pěsti. Odborníci ale radí kartáček uchopit spíše jako tužku, pak na něj totiž člověk tolik netlačí. Jemnější čištění kartáčkem s měkkými štětinami v přiměřené hustotě je proti zubnímu plaku účinnější.
Jestliže máte rádi si na závěr čištění zubů dopřát i ústní vodu, pak vybírejte tu bez alkoholu. Je vhodnější, protože tolik nevysušuje prostředí ústní dutiny.