Jak šetřit s vodou: Šetřit se dá v kuchyni, na záchodě nebo při praní prádla

voda
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Říká se o ní, že je životodárná. Bez ní bychom se neobešli nejen my, ale všechno živé v přírodě. Voda je pro nás velmi důležitá a je na místě naučit se s ní šetřit. Také i proto, že není zrovna nejlevnější položkou v rodinném rozpočtu. Přinášíme vám tak několik tipů, jak efektivně šetřit vodou v domácnosti.

Voda nad zlato?

Na světě existují i země, kde není běžným jevem otočit vodovodním kohoutkem a mít okamžitě k dispozici tolik vody, kolik hrdlo ráčí. Lidé si v nich musejí vystačit třeba s pěti litry vody na jeden den.

Zdroje pitné vody ve světě bohužel stále klesají a nelze tedy rozhodně tvrdit, že by bylo vody nadbytek.

I v České republice jsme již zaznamenali nedostatek spodních vod, jež vede například ke změně rázu přírody.

Jak omezit spotřebu vody?

Každý by měl začít u sebe. Třeba jednoduše už jen tím, že budete při čištění zubů nebo umývání vlasů zastavovat proud vody. Výhodné je pořídit si na vodovodní kohoutek perlátor, který vodu napění a sníží tak její spotřebu.

Pokud potřebujete odpustit studenou vodu, než začne téct teplá, chytejte ji do kyblíku a pak použijte na spláchnutí WC. Často byste se divili, kolik litrů vody je takto možné ušetřit.

Protékající nádržka WC může mít na svědomí až 70 litrů vody, která odteče jako nevyužitá během jedné hodiny. Při rekonstrukci koupelny je dobré myslet na moderní splachovací zařízení, které nabízí dvě možnosti splachování – menší a větší objem vody.

Praní prádla a umývání nádobí

Při výběru nové pračky se nedívejte jen na spotřebu elektrické energie, ale také na spotřebu vody. Prát bychom měli, až je pračka naplněná prádlem. Je to ekologičtější. Staré pračky vyřaďte z používání, protože mají většinou výrazně větší spotřebu vody než moderní typy.

Jestliže umýváte nádobí v ruce, neměli byste ho mýt pod tekoucí vodou. Lepší variantou je napustit vodu do dřezu.

Zalévání zahrady a provoz bazénu

I zahrada vyžaduje vláhu. Tu jí můžeme dodat v podobě dešťové vody, kterou budeme uchovávat do nádob. Zalévat je vhodnější ráno nebo večer, aby se voda tolik nevypařovala.

Bazén na zahradě je fajn věc, ale v suchém létě pojme příliš vody, která může někomu chybět. Alternativou je přírodní jezírko, u kterého lze také příjemně relaxovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz