Při pěstování rajčat uvnitř musíte opylovat rajčata ručně, aby došlo ke změně květu v očekávaný plod. Při pěstování venku se o to nemusíte vůbec starat, protože na to stačí přirozené proudění vzduchu nebo hmyz, který se o opylení rajčat přirozeně postará.
Pokud při svém pěstování rajčat v bytě nebo kterémkoliv jiném vnitřním prostoru zapomenete na opylení, tak můžete rovnou zapomenout i na celou úrodu rajčat.
Podívejte i na podrobnější článek o domácím pěstování rajčat, který vám prozradí, jak se o ně starat od sazenic až po sklizeň.
Jak opylovat rajčata?
Opylovat rajčata není složitý proces, jak by se možná mohlo zdát. Důležité je však na začátek říct, že nejlepší čas pro opylování rajčat je v rozmezí 9. až 11. hodiny dopoledne, kdy květy vylučují pyl. Opylování by se při květu mělo provádět každý druhý den.
Nejjednodušší je to pomocí klasického malého štětečku, který se používá například ve škole na kreslení vodovkami. Štětec dáte štětinkami přímo do květu a budete točit pomalu jedním směrem. Potom přejdete do druhého květu a budete opakovat to stejné. Takto musíte opylovat všechny květy rostliny.
Jsou i jiné způsoby, jak opylovat rajčata doma
V domácích podmínkách můžete opylovat rajčata i vytvořením umělého větru. Pokud máte doma ventilátor, tak ho můžete nasměrovat na rajčata a pustit ho na nejnižší stupeň. Proudění vzduchu se potom postará o přirozené opylení květů.
Posloužit může skvěle i elektrický zubní kartářek nebo zatřepání s rostlinou. Pokud máte doma elektrický zubní kartáček, tak ho můžete přiložit na rostlinu a spustit.
Díky tomu rostlinu rozvibrujete a uvolníte pyl, který se bude přenášet po květu. K tomuto účelu se dá koupit i komerční profesionální opylovač na rajčata.
Opylování se netýká jen rajčat
Stejně jako rajčata takto potřebuje opylovat každá zelenina pěstovaná doma nebo v uzavřeném skleníku, která jde do květů. Bez správného opylení se nikdy nedočkáte vytoužené úrody, nebo bude jen velmi malá.
Vždy se však musí jednat o takzvané samooplodňovací rostliny. Rajčata patří mezi samooplodňovací, protože mají samčí i samičí část. Díky tomu můžete vysadit pouze jednu rostlinu, která potom může mít úrodu.