Pěstování rajčat. Jak se starat o rajčata, abyste měli bohatou úrodu

uroda rajcat
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Pěstování rajčat patří mezi základy domácího zahradničení, protože rajčata jsou druhem zeleniny, kterému se v českých podmínkách opravdu daří. Jak se starat o rajčata, aby se vám urodila bohatá úroda rajčat?

Rajčata vysazujte až po zmrzlých

Nejčastěji se rajčata vysazují jako předpěstované sazenice. Nepsané pravidlo říká, že ven na záhon bychom je měli dát až po zmrzlých. Máte-li ovšem na zahradě skleník, nemusíte se tímto řídit.

Kvalitní přísadu poznáte podle toho, že má tmavě zelené listy a bohatý kořenový systém. Pokud jsou sazenice vytáhlé, je vhodné je sadit šikmo až k první části listů. Po výsadbě je třeba rostliny dobře zalít a v případě mrazíků na noc přikrývat zahrádkářskou bílou textilií.

Vylamování bočních výhonů, pevná opora

Vysoká rajčata potřebují mít ke zdárnému růstu oporu v podobě dřevěných nebo kovových tyček. Obvykle by se měly do půdy dát dříve než rostliny, aby nepoškodily kořeny.

Platí přitom, že maximální výška tyčových rajčat by se měla pohybovat okolo 150 centimetrů. Pak je nutné hlavní výhon zaštípnout.

Vylamovat je třeba i boční výhony, aby se zajistila větší sklizeň. U keříčkových rajčat byste měli keřík tvarovat tak, aby uprostřed něho bylo dostatek světla.

Jak se starat o rajčata?

Rajčata milují nakypřenou půdu, kterou je možné ke kořenům přihrnovat. Čím bohatší je totiž kořenový systém, tím více bude rostlina plodit.

V případě, že mají plody nedostatek vláhy, praskají, jsou malé a deformované. Zalévat rajčata je nutné ráno nebo večer ke kořenům, nikdy ne na listy.

Jednou za 14 dní se oplatí rajčata přihnojit hnojivem, jež obsahuje potřebné živiny a minerály pro růst, tvorbu květů a plodů – Kristalon start, Kristalon květ a plod.

Tímto způsobem pěstování byste se měli dočkat bohaté úrody.

Choroby a škůdci rajčat

Během růstu rajčat bychom neměli zapomenout na prevence proti chorobám a škůdcům.

Základem je kvalitní výživa a pak také aplikace ekologických a přírodních prostředků proti plísním – například Rock efekt nebo Kuprikol 60, Acrobat MZ WG. Důležitá je brzká aplikace, a to v průběhu měsíce června.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz