Digitální fotoaparát a jeho napájení. Jaké jsou výhody u baterie a akumulátoru

Pomocí čeho fotoaparát napájet
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Přestože se stále častěji používá k focení mobilní telefon, existují lidé, kteří nedají dopustit na digitální fotoaparát. Pomocí čeho fotoaparát napájet? Je lepší baterie nebo akumulátor? To si povíme v dnešním článku.

Vybíráme fotoaparát podle zdroje energie

Spousta amatérských fotografů odhodila své fotoaparáty stranou a pro focení i natáčení videí upřednostnila už jen mobilní telefony. Je to pohodlné řešení, protože mobil nosí snad každý neustále s sebou.

Pokud však mobilní telefon, který umí fotit, nevlastníte, nebo z nostalgie dáváte přednost digitálnímu fotoaparátu, měli byste si při jeho výběru umět říct, pomocí čeho ho budete napájet.

Nabízejí se jen dvě možnosti, a to buď tužkové baterie typu AA, či li-ion akumulátory, a každá má své výhody a nevýhody. Rozhodnout se pomocí čeho fotoaparát napájet, může být někdy i zapeklitý oříšek.

Akumulátor je lehčí

Jestliže si chcete pořídit malý fotoaparát do kapsy, o kterém ani nebudete vědět, měl by být vybavený li-ion akumulátorem, protože je menší a nezabere tolik místa, takže i fotoaparát bude díky tomu lehčí.

Fotoaparát na akumulátor má výhodu ve snadnosti nabíjení, protože nabíječka bývá obvykle součástí balení. V porovnání s tužkovými bateriemi je náhradní akumulátor podstatně dražší.

Na to je třeba myslet, když si budete kupovat náhradní do zásoby. Podle existující nabídky na trhu velká část výrobců dává přednost akumulátorům.

Tužkové baterie jsou levnější

V případě použití tužkových baterií jako zdroje energie pro fotoaparát je nutné počítat s tím, že obyčejné alkalické dlouho v provozu nevydrží.

Digitální fotoaparát na baterie je poměrně energeticky náročný. Řešením jsou tedy nabíjecí baterie s větší kapacitou, k nimž ale musíte zároveň pořídit i nabíječku.

Na druhou stranu, když vám dojde „šťáva“ v obyčejných bateriích, lze si koupit nové. Většinou je prodává každý běžný obchod se smíšeným zbožím. Nebo si je přibalit s sebou na cestu, abyste nebyli nemile zaskočeni.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz