Jak opravit vypadlý suk v desce? Zkuste rychlou metodu

vypadly suk
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud si skládáte domácí nábytek nebo například tvoříte boudu pro psa ze dřeva a při finální práci vám vypadne suk z desky, tak to dokáže opravdu naštvat. Opravit vypadlý suk ze dřeva však můžete jednoduše a rychle pomocí kolíku a lepidla.

Opravit vypadlý suk zvládnete rychle a jednoduše

Jestliže si všimnete prkna, ze kterého vypadl suk, tak ho raději rovnou odložte stranou a nepoužívejte. Zapravené místo totiž bude mít vždy jinou strukturu a odborné oko to pozná. Ale nastane situace, kdy nebude jiné možnosti, než vypadlý suk opravit. Jak na to?

K opravě vypadlého suku si připravte lepidlo na dřevo a dostatečně velký kolík. Po suku je většinou pěkně kulatá díra. Pokud by v díře něco zůstalo, tak to vždy odstraňte pomocí dlouhé frézky tak, aby díra byla opravdu pravidelná.

Potom musíte sehnat náhradní kolík, který bude o něco málo menší, než je díra po suku. Kolík zdrsněte pomocí smirkového papíru a namočte do lepidla. Stejně tak natřete lepidlem i díru v prkně. Kolík zasuňte do díry po suku tak, aby z každé strany po celé ploše kousek přečníval.

Teď už jen zabrousit a nalakovat

Pokud kolík trčí více jak 3 mm, tak ho trochu seřízněte. Potom ho vybruste do roviny s okolní deskou a zalakujte pomocí bezbarvého laku. Pak ho přelakujete ještě jednou s celou deskou při finální úpravě vašeho výrobku.

Nezapomínejte suk nahradit vždy ze stejného dřeva, jaké je prkno. V případě, že máte například dubovou desku nebo fošnu, tak se snažte sehnat kolík z dubového dřeva. Pokud dáte do dubového prkna nebo fošny například kolík ze smrkového dřeva, tak bude mít vždy jinou barvu.

Suk nahradíte i pomocí tmelu nebo pryskyřice

Pokud by byl suk nějak špatně vypadnutý a díra nebyla pěkná k zasunutí kolíku nebo budete mít i jinou nerovnost nebo díru ve fošně, tak můžete vždy použít i tmel nebo pryskyřici. Jestliže se jedná o tvrdé například bukové nebo dubové dřevo, tak sáhněte raději po pryskyřici.

Pryskyřicí nebo tmelem vyplníte nervnost nebo díru ve fošně a necháte zatuhnout přesně podle pokynů výrobce. Potom musíte místo přebrousit do roviny s okolním místem a celé ho přelakovat pomocí bezbarvého laku. Teď už by vám vypadlý suk neměl dělat žádné starosti.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz