Jak přestat kouřit: Kroky, které vás zbaví kouření jednou provždy

přestaňte kouřit
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Kouření je bohužel neřestí, které je těžké se zbavit. Na nikotin totiž vzniká závislost. Přestaňte kouřit a začněte žít konečně zdravěji, vyplatí se vám to dvojnásobně. Poradíme vám pár kroků, jak toho snáze dosáhnout.

Pokud tělu kuřáci nedodávají nikotin v podobě vykouřené cigarety, zažívají docela nepříjemné abstinenční příznaky:

  • špatná nálada, někdy až deprese
  • nesoustředěnost
  • poruchy spánku
  • zvýšená chuť k jídlu a s tím spojené přibývání na váze
  • silné nutkání kouřit
  • pocity úzkosti a napětí, podrážděnost

Jak je patrné, bez pomoci si od nikotinu neodvyknete. Abstinenční příznaky lze odstranit náplastmi nebo žvýkačkami, které jsou volně prodejné.

Existují ovšem i léky na předpis, o které můžete požádat svého praktického lékaře. Ty v boji se zrádným nikotinem pomáhají.

Svěřte se rodině a najděte podporu

Být na odvykání od kouření sami, není právě nejlepší. Budete potřebovat podporu a někoho, kdo bude stát při vás, až se vám nebude hej. Určitě se tak svěřte rodině a kamarádům, aby vás mohli ve vašem úsilí podpořit.

Spouštěčem kouření bývá ve velkém množství případů stres. Cigareta zde funguje jako taková berlička. Jestliže se chcete kouření zbavit, měli byste zatočit se stresem okolo vás.

Zkuste relaxovat poslechem oblíbené hudby, sportem nebo si dopřejte příjemnou masáž, která uvolní vaše tělo.

Vyhoďte popelníky i zapalovače

Přestaňte kouřit a zbavte se všeho, co by vám tuto závislost připomínalo. Popelníky i zapalovače by již ve vaší domácnosti neměli mít místo. Můžete je dát do sklepa, je-li vám líto je vyhodit, ale v popelnici jim bude lépe.

Také je třeba byt zbavit cigaretového zápachu, jímž jsou načichlé záclony nebo závěsy. Vyperte je ve voňavé aviváži, aby interiér vašeho bytu prohlédl.

Pohyb také pomáhá

Pamatujte si, že odvykání je běh na dlouhou trať. Ostatně s během můžete také začít. Sport je zdravý a kouření k němu zrovna nepasuje.

Anebo si najděte jinou fyzickou aktivitu, která vás bude více bavit. Může to být i turistika, jízda na kole nebo bruslení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz