Jak předpěstovat rajčata v domácích podmínkách. Dodržujte správný postup

předpěstování
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Jaro je tu a s ním i příjemné povinnosti každého zahrádkáře. Předpěstování rajčat patří k jedné z oblíbených jarních činností. Pojďme se nyní podívat na to, jak předpěstovat rajčata v domácích podmínkách.

Domácí sazeničky rajčat

Jednodušší je si již předpěstované sazenice koupit v zahradnictví nebo tržišti. Ale ani vlastní předpěstování není ve skutečnosti příliš náročné, tak proč se do něho nepustit?

Navíc pořízení takových rajčat vyjde podstatně lépe. Ideálním obdobím začít je konec února a celý březen. Do doby, než se venku oteplí, sazeničky vyrostou tak, že je po zmrzlých budete moci dát ven na záhon.

Hlavní jsou kvalitní semínka

Asi nejdůležitějším bodem je mít k dispozici kvalitní a čerstvá semínka. Ta stará raději vyhoďte, protože by ani nemusela naklíčit. Pak byste si měli nachystat vhodné nádobky, v nichž budete semínka pěstovat. Klidně postačí i obaly od jogurtů.

Anebo si můžete pořídit již hotová nakličovací lůžka, jež bývají opatřená víkem. Cenově vyjdou pochopitelně dráž. Použít lze i papírové krabičky od vajíček, do nichž zasadíte semínka. Je však pod ně třeba dát misku.

Důležité je semena přikrýt

Semena rajčat sadíme do substrátu určeného pro výsev a množení. Je dostatečně vzdušný a také chudý na živiny, které při klíčení a v raném stadiu růstu nejsou tolik potřeba.

Jakmile máte nasazeno do vrstvy substrátu o výšce asi dva centimetry, umístíte květináče na okenní parapet v místnosti, kde je alespoň 22 až 24 °C, a přikryjete je buď fólií, nebo sklem.

V chladnější místnosti budou semena špatně klíčit. Semena je třeba pravidelně zavlažovat. Nikoliv však zálivkou, ale rozprašovačem.

Když sazeničky trochu povyrostou

Jakmile se objeví první lístky, přichází čas přesadit sazeničky. Tímto je posílíme. Zvolené nádoby musejí mít děravé dno, aby přebytečná voda mohla odcházet pryč a sazenice rajčat neuhnily.

Vhodné je také začít s jejich otužováním. Jakmile venku dosáhne teplota asi 15 °C, dáme je na venkovní parapet či na balkon. Na záhon je pak vysadíme až po zmrzlých mužích.

Přečtěte si také článek o tom, jak se starat o rajčata, abyste měli bohatou sklizeň.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz