Ochránit dřevo v zemi před jeho zakopáním je důležité hlavně proto, že se v zemi vyskytuje přirozená vlhkost, která postupem času bude dřevo ničit. Bez náležité ochrany může dřevo začít hnít nebo také trouchnivět, tím pádem by vám v zemi vydrželo průměrně jen okolo 3 let. Pojďme se tedy podívat, jak a čím ochránít dřevo v zemi.
Ochrana dřeva v zemi
Jednoduše můžete ochránit dřevo pomocí tzv. dřevního téru, který se získává z pryskyřičných částí stromů. U nás tedy hlavně z borovice. Má konzistenci podobnou medu, takže je potřeba před natíráním na dřevo ho rozředit pomocí terpentýnového oleje.
Pro běžné použití a ochranu dřeva ho rozředíte v poměru 1:1. Roztok získá kouřovou vůni, která ze dřeva však časem vyprchá. Impregnaci můžete použít jak na části, které budou v zemi, tak i na části nad zemí, které mají odolávat nepříznivosti povětrnostních podmínek.
Dřevní tér ochrání dřevo měkké i tvrdé
Nemusíte přemýšlet, jestli dřevní tér použijete na měkké nebo tvrdé dřevo. Perfektně bude fungovat jako ochrana na oba druhy dřeva. Dřevní tér bude dřevo chránit před plísní i vlhkostí.
Pryskyřice totiž perfektně odhání vlhkost. Podobně jsou v přírodě chráněné i kořeny stromů, které díky tomu v zemi vydrží několik desetiletí bez újmy.
Pokud chcete mít jistotu dokonalé ochrany, tak je lepší části dřeva do roztoku namáčet, než natírat. Ať už budete namáčet nebo natírat, tak je potřeba to udělat minimálně ve 3 vrstvách.
Stejné podmínky platí i v betonu
Pokud se rozhodnete dřevěné sloupky místo zakopání do země zabetonovat, tak by ochrana měla být úplně stejná, protože beton vede vlhkost podobně jako zemina.
Betonování dřevěných sloupků je vhodné hlavně tam, kde není pevná zemina, nebo když potřebujete sloupky usadit do místa, kde se nedávno kopalo. V tomto případě však musíte betonovat až do zpevněné části.
Pokud se chcete vyhnout betonování, budete muset zeminu okolo sloupků pořádně a pečlivě zhutnit pomocí vibrační desky nebo vibračního pěchu.