Stres a jeho negativní vliv na zdraví. Co proti němu pomáhá?

stres
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Moderní doba je spojená s řadou situací, které dnes a denně člověk zažívá a v nichž hlavní roli hraje stres. Nemáme sice už permanentní strach o jídlo nebo holý život, jako tomu často bývalo v minulosti, ale problémy v zaměstnání nebo ve škole dokážou také hodně potrápit. Negativní vlivy a zdravotní důsledky stresu znepříjemňují žití. Jak tomu předejít?

Zdravotní důsledky stresu

Stres má nepříznivý důsledek na lidské zdraví. Stačí, abyste měli ve své práci nadřízeného nebo kolegu, se kterým si nesednete, a pracovní prostředí se pro vás stane zdrojem stresu.

Vystresovaný člověk zažívá pocity smutku, beznaděje, nervozity a podráždění, starosti z práce si často nosí s sebou domů.

Najít si hned jinou práci může být složité, takže člověk pak raději dobrovolně setrvává v tom, co mu však může způsobit i zdravotní újmu – například vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, cukrovku, ba dokonce i infarkt. Častým důsledkem je také nadváha.

Dlouhodobý stres bohužel může vést i ke vzniku onkologických nemocí, Alzheimerovy choroby nebo astmatu. Stresu je tedy vhodné se vyhýbat.

Jak bojovat proti stresu?

Pokud se nenaučí člověk správně se stresem pracovat a vhodně odpočívat, pak dříve nebo později se u něho projeví následky toho, že mu v těle koluje vyšší množství kortizolu a adrenalinu, jež se při stresu běžně vyplavují do krve. A jak tedy bojovat proti stresu?

Kvalitní spánek je sám o sobě lékem, který pomáhá i proti stresu. Dobře se vyspat je tedy základem, na kterém by člověk měl stavět.

Dále by měl odpočívat a také sportovat. Sport sám nabíjí tělo pozitivní energií, protože se během něho vyplavují do krve hormony štěstí – endorfiny. Nemusíte hned začít běhat, stačí jen rychlá procházka na čerstvém vzduchu.

Proti stresu je také dobré najít si čas pro sebe a věnovat se svým oblíbeným koníčkům. Ulevit od podráždění a nervozity pomáhají odvary z meduňky nebo třezalky, levandule či kozlíku lékařského. V lékárně jsou k dostání také potravinové doplňky s těmito léčivými bylinami.

Zdroj informací: Dr.Max a Lékárna.cz

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz