Domácí pěstování zázvoru. Vyzkoušejte si doma vypěstovat zázvor

pěstování zázvoru
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vypěstovat si doma zázvor je možné z kousku zázvoru, který si jednoduše koupíte v kterémkoliv obchodě. Pokud patříte například mezi milovníky zázvorového čaje, ale zázvor vám přijde v obchodě moc drahý, tak si vyzkoušejte vypěstovat vlastní. Zázvor si můžete pro dlouhodobé skladování i usušit a používat tak k vaření čaje.

Pěstování zázvoru u nás

Pěstování zázvoru u nás v Česku má svá specifická pravidla. Jelikož zázvor pochází z oblastí s tropickým klimatem, tak zázvor potřebuje dostatek vlhkosti, tepla a také světla. Pro co největší sklizeň zázvoru mu musíte vytvořit ty nejlepší podmínky pro růst.

Nejlepším místem pro pěstování zázvoru v bytě nebo domě je parapet okna některé slunné a teplé místnosti, a to buď v květináči, nebo v truhlíku. Nejvhodnější dobou pro pěstování zázvoru u nás je přelom zimy a jara.

Jak vypěstovat zázvor?

Na domácí pěstování zázvoru vybírejte v obchodě ten nejčerstvější, neseschlý a nepoškozený oddenek. Musíte vybírat zázvor, na kterém jsou vidět vegetační pupeny.

Pokud je váš zázvor moc seschlý, tak ho před výsadbou ještě namočte přes noc do vody.

Pokud máte koupený větší kus zázvoru, tak ho můžete rozdělit na několik částí. Podmínkou však je, aby na každé části měl minimálně dva vegetační pupeny.

Rozdělené nebo celé oddenky zahrnete malou vrstvou hlíny do květináče tak, aby pupeny směřovaly směrem nahoru.

Pěstování zázvoru v květináči

Ze začátku si můžete pro své domácí pěstování zázvoru zvolit jakoukoliv malou nádobu, později však zázvor přesaďte do většího květináče či truhlíku. Nádoba by neměla být menší než o průměru 20 centimetrů.

Pokud je venku teplo, tak můžete již přesazený zázvor umístit například na zahradu. Zázvor v květináči tedy umístíte na nějaké slunné místo, které ale musí být chráněné před větrem.

Pro co nejlepší růst zázvoru smíchejte hlínu s pískem. Hlínu s pískem smíchejte v poměru 3:1, zajistíte tak dokonale provzdušněnou půdu, která je pro pěstování zázvoru opravdu hodně důležitá.

Po výsadbě oddenku začne asi po třech týdnech vylézat malá rostlinka, která doroste do výšky cca 70 centimetrů. Asi po 9 měsících od výsadby si užijete svou první domácí sklizeň zázvoru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz