Jak eliminovat hluk od sousedů? Postavte odhlučňující příčku

hluk od sousedu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Asi každý zažil v bytě běžný hluk od sousedů. Pokud je ho však příliš a nemůžete kvůli tomu například i spát, tak nepomůže nic jiného, než se pokusit nějakým způsobem hluk eliminovat. Stejně tak můžete protihlukovou stěnu postavit i kvůli sobě, pokud plánujete v dané místnosti hrát třeba na bicí nebo například nacvičovat operní zpěv.

Pořídit protihlukovou stěnu v bytě vás nemusí nutně stát tisíce korun, realizaci odhlučnění stěny od sousedů zvládnete snadno i svépomocí.

Jak vyřešit hluk od sousedů?

Problém s hlučnými sousedy můžete vyřešit levně, jednoduše a bez tahanic pomocí přistavění speciální protihlukové stěny. Právě na stěnu, kterou máte společnou se sousedy, budete muset přistavit ještě jednu stěnu, která bude pohlcovat ruch od sousedů. Jelikož máte jasně daný základ stěny, tak bude montáž velice jednoduchá.

Můžete se rozmyslet, jestli předstěnu postavíte na klasické profily, které se používají při stavbě příček ze sádrokartonu, nebo postavíte dřevěný rošt, který stejně jako profily zaklopíte sádrokartonem.

Zaklopení sádrokartonem není to nejdůležitější. Nejvíce záleží na výplni mezi starou stěnou a záklopem. Čím větší vyplněná mezera bude, tak tím více bude pohlcovat hluk. Většinou se pro výplň používá skelná vata. Dobře by však mohl posloužit i polystyren.

Sádrokartonová předstěna vyřeší hluk od sousedů

Předstěna dokáže skutečně efektivně a bez hádek vyřešit hlučné sousedy a zajistit vám klidný spánek. Je to v konečném důsledku jednodušší řešení než mnohdy nic neřešící a opakovaně podávané stížnosti na hlučné sousedy.

Jako první si rozmyslete, jak silná nová stěna bude. Podívejte se, jaké vaty nebo polystyren se prodávají, a podle toho se přizpůsobte. Potom si zvolte materiál pro vybudování roštu a začněte budovat.

Základem bude srovnat novou stěnu. Ke staré stěně si přišroubujte distanční podložky, ke kterým přišroubujete profily nebo dřevěné trámky do stejné roviny. Ty přichytíte potom již na stanoveném místě ke stropu i podlaze. Vznikne vám klasický rastr, který se používá při stavbě sádrokartonové stěny.

Případné mezery ve výplni dořeší montážní pěna

Jakmile budete mít postavený rastr, tak začnete připevňovat skelnou vatu nebo polystyren ke zdi. Můžete k tomu použít hmoždinky, které navrtáte do původní zdi. Po vyplnění celého prostoru ho zaklopte pomocí sádrokartonu.

Pokud vám vata nebo polystyren někde nevychází nebo vám chybí pár centimetrů kolem zdi, tak můžete s klidem použít montážní pěnu, kterou necháte zatuhnout a potom oříznete tak, aby nezavazela sádrokartonu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz