Jak usadit mobilní dům: Udělejte mu hlavně pevnou základnu

mobilni dum
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Usadit mobilní dům můžete několika způsoby. Pokud se chystáte mít mobilní dům na pozemku delší čas, tak je rozhodně lepší ho usadit na pevnou základnu, ke které dotáhnete i potřebné přípoje na vodu, odpad a elektřinu. Velmi důležité je zabránit promrzání mobilního domu od spodní strany.

Usadit mobilní dům můžete na patky

Každý mobilní dům umožňuje usazení na patky. Ve většině případů se stačí podívat na spodní rám, kde si zmapujete možné opěrné body. Podle těch potom do jedné roviny usadíte na svůj pozemek kostky ztraceného bednění, které zalijete betonem.

Jakmile budete mít jasné rozmístění betonových patek, tak pod nimi vykopejte přibližně stejně hlubokou a velkou díru, kterou do jedné poloviny vysypete makadamem a další část zalijete betonem.

Před betonáží dejte do každé díry 4 betonářské pruty, na které nasadíte ztracené bednění. To potom zalijte betonem až do vrchu. Všechny patky je potřeba mít v jedné rovině. Zhruba dva dny po betonáži je možné usadit na patky mobilní dům.

Je dobré usadit mobilní dům na místo, kde jsou všechny rozvody

Pokud máte místo, kde máte odpad, vodu a elektřinu, tak je dobré usadit dům do tohoto místa. V opačném případě bude potřeba mezi patky natáhnout odpad pomocí kanalizačních trubek, které potom napojíte přímo na vývod odpadu mobilní domu.

K napojení vody můžete použít jakýkoliv průměr vodovodního kabanosu, který potom u mobilního domu zredukujete na koncovku napojení vody mobilního domu.

Při natahování elektřiny si dejte pozor – vždy je lepší konzultace s elektrikářem, který vám doporučí vhodný kabel k napojení mobilního domu. Samotnou instalaci a napojení elektřiny je dobré nechat na odborném elektrikáři.

Zateplení mobilního domu

Pokud chcete usadit mobilní dům na stabilní místo a aktivně ho využívat i v zimním období, tak je potřeba ho kvalitně zateplit. Nejefektivnější a nerychlejší zateplení je pomocí polystyrenu, kterým obalíte celou budovu.

Polystyrenem můžete také zateplit místo mezi zemí a podlahou mobilního domu. Je velice důležité zamezit podfukování mobilního domu, aby vám zbytečně nepromrzal ze spodní strany.

Jakmile budete mít dům zateplen polystyrenem, tak ho můžete natáhnout perlinkou a fasádou jako běžný dům. Při větší šikovnosti potom nemusí být vůbec poznat, že se jedná o mobilní dům.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz