Kala a její pěstování: Na co si dát pozor a co svědčí této krásné pokojovce

kala
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Velmi často bývá kala využívána ve floristice jako svatební květina. Její ušlechtilý bílý květ ji k tomu předznamenal. Můžeme ji ovšem pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Při dobré péči nám vykvete a bude zdobit prostředí domova. Jak na její pěstování?

Interiérová kala

Pokud si pořídíte domů kalu neboli kornoutici, aby vám dělala okrasu na parapetu okna, počítejte s tím, že vyžaduje dodržování určitých pravidel. Pak se jí u vás bude dobře dařit.

Do jejího pěstování se může pustit i začátečník, jenž nemá doposud bohaté zkušenosti. Kala je na pěstování docela nenáročná.

Na prvním místě je koupit si druh, který je určený pro vnitřní prostory. Existují i venkovní kaly, těm však vyhovuje něco jiného. Kala určená pro interiéry má ráda hodně slunce, ale ne přímé, jež by jí mohlo popálit listy.

Od února do května jí postačí k životu teplota vzduchu okolo 12 až 15 °C.  Ale v létě se ji nemusíte bát dát ven na balkon či terasu, kde si bude užívat čerstvého vzduchu i nepřímých slunečních paprsků.

Důležitá je drenáž a pravidelná zálivka

Je pravdou, že kala miluje vodu. Však se také jedná o bahenní rostlinu. Výhodou je miska pod květináčem, v níž může stát voda, kterou tak rostlina bude mít neustále k dispozici. Klidně můžete rosit i její listy, nikoliv květy.

Zálivku omezíme na jednou týdně zpravidla jen v období, kdy venku nepanují vysoké teploty. Při výsadbě kale dopřejeme úrodnou, středně vlhkou zeminu – směs rašeliny a kompostu v poměru 1:3. Nezapomeneme na drenáž.

Hnojení v období květu

Když kala kvete, vyžaduje pravidelné hnojení, a to jednou týdně. Klidně můžeme použít univerzální hnojivo na květ, které jí určitě prospěje.

Po odkvětu s hnojením přestaneme. Platí přitom přímá úměra – čím více rostlina má listů, tím více pak bude mít také květů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz