Dětská skluzavka s domečkem. Jak ji vytvořit snadno a levně

dětská skluzavka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Klidně i za jediný víkend můžete vyrobit dětskou skluzavku s domečkem, kterou svým dětem postavíte na zahradě nebo před domem. Bude vám na to stačit jen určité množství dřeva a velká plastová kanalizační roura. Dále budete potřebovat základní nářadí jako je vrtačka, pilka, šroubovák, kladívko, hřebíky a vodní váha.

Dětská skluzavka musí být hlavně bezpečná

Vámi vyrobená dětská skluzavka musí být hlavně bezpečná. Nejde jen o vypadnutí dětí ze skluzavky, ale také o zapravení všech vrutů, hřebíků a šroubů. Vždy po dokončení musíte projet celou plochu rukou, jestli nezůstalo někde něco ostrého.

Každou ostrou hranu vždy raději zbruste do obloučku. Děti někdy pro samou zábavu nehledí kolem sebe a neštěstí může být okamžitě na světě. V domečku pro děti musíte ochránit všechny otvory, aby dítě nemohlo z domečku vypadnout.

Jak postavit dětskou skluzavku?

Jako první si musíte určit výšku domečku, který bude tvořit základnu pro skluzavku.

A z čeho vyrobit skluzavku? Pro výrobu skluzavky je nejjednodušší použít kanalizační hladkou rouru o průměru alespoň 400 mm. Díky tomu, že bude roura v kuse, tak bude skluzavka zabezpečena proti vypadnutí.

Podle délky roury, kterou seženete, určíte i finální výšku domečku. Od země by měla být roura umístěna na nižší straně ve výšce cca 30 cm. Ideální sklon skluzavky je cca od 30 do 45 stupňů.

Umístíte si tedy trubku 30 cm nad zem a položíte ji do tohoto úhlu. Na vyšším konci si změříte vzdálenost od země. Taková bude finální výška domečku.

Zbývá postavit domeček a usadit rouru

Dětský domeček na zahradě vyrobíte ze dřeva. Na začátku si udělejte představu, jak by měl domeček vypadat. Na jedné straně musí být vždy nastupovací plošina, ke které povede žebřík. Nejlepší je mít plošinu zastřešenou, aby do trubky nepadalo zbytečně moc nečistot.

Vyrobte si kostru z hranolů 5 x 5 cm do požadovaného tvaru. Kostru potom obijete pomocí prken a máte hotovo. Záležet si dejte na zastřešení plošiny tak, aby do domečku zbytečně nezatíkalo.

Jakmile budete mít domeček obitý prkny, tak k nástupní plošině upevněte kanalizační rouru, která bude tvořit skluzavku pro děti. V polovině roury bude potřeba vyrobit podložku, aby nedocházelo k jejímu prohýbání.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz