Co patří a nepatří do kompostu. Návod, jak správně kompostovat

kompost
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kompostovat je snadné. Primární je rozlišit, co do kompostu patří a co do kompostu nepatří. Důležité je také to, kam kompostér umístíte a jak dobře se o něj budete starat. Díky správnému dodržování zásad při kompostování si připravíte skvělou půdu pro své další pěstování.

Jaký kompostér vybrat?

Ke kompostování potřebujete i vhodný kompostér. Kompostér si poté můžete vyrobit svépomocí nebo si ho koupit již připravený. Nejčastěji se v dnešní době prodávají plastové kompostéry, které si poskládáte z několika dílů.

Pokud nechcete do kompostéru moc investovat, můžete si ho vyrobit i z dřevěné konstrukce, kterou vyložíte ideálně linoleem nebo jiným pevným igelitem, aby nedocházelo ke hnití dřeva v průběhu kompostování. I proto kompostéry koupíte plastové, protože jsou odolné vůči vodě.

Pro více informací k vlastní výrobě podívejte i na článek, jak vyrobit kompostér.

Jak správně kompostovat na zahradě?

Jestliže si chcete na zahradě připravit opravdu kvalitní kompost, tak musíte dodržovat to, co do kompostu patří a co zase ne.

Co patří do kompostu

Do kompostu můžete dávat jakékoliv zbytky zeleniny z vaření, ale také například sáčky od čaje nebo lógr. Do kompostéru se nebojte dávat ani téměř vše ze zahrady, jako je posečená tráva, kousky dřevin a zbytky ze zeleniny.

Kromě listí sem tedy můžete dávat ze zahrady téměř vše, ale pokud se jedná o větší kusy, například klasy z kukuřice, tak je ideální použít drtič, kterým vše nadrtíte, aby došlo k rychlému kompostování.

Ke kompostování můžete přidat i nebarvený karton, který nastříháte na co nejmenší kousky a můžete ho tak přidat do vašeho kompostu.

Co nepatří do kompostu

Do kompostéru rozhodně nepřidávejte maso, ryby, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky nebo trus masožravých zvířat.

Myslete na to, že vše, co tam dáte, se vám zase jednou vrátí při dalším pěstování z půdy. K lepšímu kompostování je dobré přidávat do kompostéru dešťovou vodu. Čas od času se svým kompostem promíchejte a nebojte se kompostér třeba i přeházet do druhého kompostéru, aby došlo k jeho otočení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz