Jak vyměnit sifon umyvadla. Zvládněte to svépomocí i bez instalatéra

vymena sifonu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud budete potřebovat vyměnit sifon u umyvadla nebo například namontovat sifon k novému dřezu, tak rozhodně není potřeba volat instalatéra. Vše zvládnete svépomocí, a to jen pomocí šroubováku. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak vyměnit sifon.

Výměna sifonu svépomocí

Před tím, než budete chtít vyměnit sifon, je potřeba starý sifon vypustit. V sifonu vždy zůstává voda, která slouží jako pachová záklopka. Uděláte to jednoduše pomocí odšroubování spodního víka sifonu. V této fázi vám voda vyteče, proto je dobré mít po ruce kbelík, do kterého vodu zachytíte.

Pokud nebudete sifon vyměňovat, ale montovat rovnou nový, tak je potřeba si před tím přizpůsobit odpad. Většinou budete odpad napojovat do zdi, ale je dobré si to předtím nasucho poskládat, než se rozhodnete sifon napojit.

Jak vyměnít sifon umyvadla či dřezu?

Pokud se rozhodnete vyměnit sifon, tak z vrchní strany, tedy z umyvadla nebo dřezu, najdete šroub, který bude potřeba povolit. Většinou se jedná o šroub s hlavičkou na plochý šroubovák.

Jakmile ho začnete povolovat, tak se vám začne sifon pod umyvadlem nebo dřezem také povolovat. Počítejte s tím, že šroub má dlouhý závit, tak neztrácejte naději a šroubujte ho až do konce.

Pokud máte nachystaný nový sifon, tak můžete vše odmontované vyhodit. Až budete skládat nový sifon, tak je potřeba pod plechovou část sifonu ze strany umyvadla nejprve nasadit těsnění, které se dodává přímo se sifonem.

To stejné platí i u spodní strany, kdy mezi plastovou část sifonu a umyvadlo nebo dřez patří kruhové gumové těsnění. Vše poskládáte a už jen zase dotáhnete pomocí nového nerezového šroubku.

Na co si dát pozor?

Při výměně sifonu umyvadla je potřeba počítat s tím, že umyvadlo je většinou keramické, proto vám při montování nesmí spadnout na keramickou část umyvadla šroubovák nebo jiný nástroj. Mohlo by dojít k prasknutí.

To stejné platí i u dotahování sifonu, kdy je potřeba dotahovat sifon s mírou, aby z důvodu tlaku nedošlo k prasknutí výpustě umyvadla.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz