Jak vyrobit kompostér? Vyrobit kompostér můžete snadno na každé zahradě

vyrobit kompostér
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si doma vyrobit kompostér a nevíte, jak na to? Vyrobit kompostér si můžete snadno z takřka čehokoliv, ale nejlépe se na to hodí dřevěný odpad. Například dřevěné odřezky nebo stará prkna vám k tomu skvěle poslouží.

Jak vyrobit kompostér?

Pokud chcete vyrobit kompostér, který bude pevný a hlavně sloužit dlouho, tak je ideální k tomu použít dřevěné pražce, které k sobě svážete pomocí železných spon určených ke svazování pražců. Jako první si však rozmyslete velikost kompostéru.

Kompostér z pražců bude mít ve finální podobně tvar písmene U. Pod pražce si připravte ideálně rovný povrch, který si předem vykopete minimálně 20 cm. Těchto 20 cm vysypte větším kamením ideálně frakce 32 – 64.

Kamení využijte také ke srovnání povrchu. Kamení je pod pražci důležité ke vsakování vody, aby kompostér neměl základnu ve vlhku.

Vyrobit kompostér můžete i ze starých desek

Pokud máte menší zahrádku, tak vám k tomu bude stačit i menší kompostér. Pak není nic jednoduššího, než si vyrobit kostru požadované velikosti a tvaru. Tu pak jednoduše obijete pomocí desek.

Desky dávejte tak, aby mezi každou deskou byla malinkatá mezera k ideálnímu proudění vzduchu do kompostéru a vytékání případné vody.

Desky na kompostér nijak neošetřujte. Veškeré chemikálie použité k ochraně dřeva se totiž dostanou do kompostu, který budete následně používat ke hnojení půdy.

Co všechno se hodí ke kompostování?

Do kompostu se hodí hlavně biologický materiál, jako jsou například slupky z brambor a veškeré slupky z ostatní zeleniny nebo ovoce. Do kompostu však můžete nalít i například prošlé nebo zkažené mléko, pivo nebo vyhodit vaječné skořápky.

Další suroviny, které se mohou dávat do kompostu, jsou papírové sáčky nebo ubrousky. Stejně tak tam můžete vyhodit čajové sáčky nebo kávové zbytky. Do kompostu však můžete vyhodit i drobné dřevěné kousky nebo piliny.

Pokud kompostér stojí na slunném místě, tak ho můžete čas od času prolít dešťovou vodou, která pomůže k rychlejšímu rozkladu.

Pro více informací podívejte i na návod, jak správně kompostovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz