Zimní údržba auta by se neměla podceňovat: Je vaše auto připravené?

auto v zimě
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zimní údržba auta by se rozhodně neměla podceňovat. K pravidelné zimní údržbě automobilu totiž nepatří pouze výměna pneumatik z letních na zimní, i když i to je pro váš automobil a bezpečí samozřejmě velice důležité.

Jak probíhá zimní údržba auta?

Správná zimní údržba auta by se měla jako první týkat přezutí pneumatik z letních na zimní, které musí mít minimální dezén pneumatiky větší než 4 mm a pneumatika by neměla být starší 5 let. Stáří pneumatiky zjistíte přímo na vaší pneumatice.

Další velmi důležitý bod zimní údržby auta spočívá v kontrole všech náplní, které musí být nemrznoucí. Týká se to hlavně chladící kapaliny, směsi do ostřikovačů a pravidelné výměny motorového oleje.

Stejně tak věnujte pozornost funkčnosti všech výstražných světel, kde se soustřeďte hlavně na mlhovky, které v zimním počasí využijete často.

Zimní údržba auta by se měla týkat i kontroly dalších částí automobilu

Před zimou by měl motorista zkontrolovat i funkčnost topení a všech větracích systémů auta, které budou bránit proti mlžení oken, protože v zimě je v autě zvýšená vlhkost z vody, kterou do auta nanesete zvenčí na botách, na kterých může být sníh.

Překontrolujte si také správnou funkčnost stěračů auta a vyhřívání zadního okna. Některá auta jsou vybavena i vyhříváním předního okna, které při námraze okna motoristovi rychle pomůže rozmrazit čelní sklo.

Nepodceňujte zimní počasí a stav vozovky

Pokud už musíte při náledí nebo zasněžené silnici nutně vyjet, tak se rozhodně vyvarujte vysoké rychlosti a prudkému brzdění nebo změny směru auta ve vysoké rychlosti. V případě, že je vaše auto vybaveno některým ze systémů asistovaného brzdění, tak máte napůl vyhráno. Rozhodně to ale neznamená, že zastavíte na místě.

Před zimou si překontrolujte v autě také výstražné vesty a stav náhradního kola. Pokud jezdíte často delší cesty, tak se rozhodně vyplatí mít v autě i náhradní teplé oblečení a teplé boty pro případ, že uvíznete v koloně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz