Jak odstranit starý nátěr z kovu nebo dřeva. Vyzkoušejte jednoduchou metodu

stary nater
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Mnohé staré věci nemusíte hned vyhazovat nebo měnit za nové. Někdy jim postačí dát nový kabát a opět budou dobře sloužit. Takto lze jednoduše zrenovovat například nábytek, plot, okenní parapety či okapy. Prvně ale budete potřebovat odstranit nátěr. Pojďme si tedy říct, jak odstranit starý nátěr z kovu nebo dřeva.

Mechanické obroušení

O něco pracnější variantou je mechanické obroušení nátěru, ke kterému využijete podle rozlohy plochy brusný papír nebo elektrickou brusku.

Brusný papír

Pokud se nejedná o velkou plochu, tak k obroušení nábytku můžete použít brusný papír nebo drátěný kartáč. Práce s nimi je jednoduchá, ale fyzicky poměrně náročná.

Na hrubé obroušení se používá zrnitost v rozmezí 40 až 120, konečnou úpravu pak provedete smirkovým papírem o zrnitosti mezi 180 až 320.

Elektrická bruska

V případě, že potřebujete obrousit starý nátěr na větší ploše, určitě se oplatí použít elektrickou brusku. Tu hned nemusíte kupovat, lze si ji i půjčit v půjčovně nářadí.

Výhodou je, že šetříte svoji sílu, protože veškerou těžkou práci za vás udělá právě bruska, kterou vy budete ovládat.

Jak odstranit starý nátěr jednodušeji?

Kromě mechanického obroušení existují i chemické odstraňovače starých nátěrů.

Pro jejich použití je nejvhodnější počasí pod mrakem. Když bychom je aplikovali na slunci v horkém počasí, těkavé látky by se vypařily a zmenšila by se účinnost.

K nanášení chemického odstraňovače můžeme použít štětec, který má dlouhý vlas. Aby odstraňovač dobře působil, musí být nanesená vrstva vlhká. Opracovávaný předmět tedy lze zabalit do igelitového sáčku.

Podle údajů od výrobce odstraňovače působí od několika minut až po několik hodin. Funguje to tak, že odstraňovaný nátěr jakoby nabobtná, takže ho pak lze škrabkou dát pryč.

Na samý závěr patří použití ředidla.

Horkovzdušná pistole

Staré nátěry v silnějších vrstvách se poté nejlépe odstraňují horkovzdušnou pistolí.

S její pomocí nátěr změkne a ihned ho pak můžete seškrábnout a takto postupovat místo od místa, až je veškerý nátěr pryč.

Povrch se pak dobrousí smirkovým papírem dohladka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz