Chodítka a hopsadla pro děti. Jak moc jsou (nejsou) zdravá pro jejich vývoj

chodítka a hopsadla
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Chodítka a hopsadla jsou mezi rodiči stále oblíbená. Běžně se s chodítky a hopsadly setkáme ve specializovaných obchodech, jež svůj sortiment zaměřily na děti, ale o jejich vhodnosti by bylo možné polemizovat. V čem dětem škodí?

Dítě si svaly zpevňuje postupně

Když se narodí miminko, leží jen jako placka a své svaly není schopné koordinovat a musí se vše postupně učit. K tomu ovšem potřebuje mít svaly zpevněné, k čemuž dochází postupně. Nejprve zvedá hlavičku, pak pase koníčky a takto postupuje dál.

Platí zde základní pravidlo, že bychom dítě do žádné z těchto činností nutit, ale měli bychom nechat vývoj na něm. Potřebuje totiž zpevnit přímé břišní svaly a přímé šikmé svaly.

Pokud dítě třeba posazujeme nebo přitahujeme do sedu, můžeme způsobit i špatný motorický vývoj. Navíc dítě ztrácí motivaci k činnosti, protože to děláme vlastně za něho.

Chodítka a hopsadla jsou nevhodná

Ze stejného důvodu jsou nevhodná chodítka, přestože je v obchodě najdeme hned v několika variantách. Jestliže chodítko pravidelně používáme, bráníme ve správném vývoji zejména nožiček a jejich svalů, páteře a kyčelních kloubů dítěte.

Problémy se nemusejí objevit v dětském věku, ale mnohem později, třeba až v dospělosti, kdy už ve čtyřicítce musí jedinec podstoupit totální endoprotézu kyčelního kloubu.

Hopsadla jsou dokonce v tomto ohledu ještě nevhodnější.

Nedejte tedy na perfektní popis chodítka od výrobce, o jak bezvadnou ortopedickou pomůcku pro děti se jedná. Chodit se dítě naučí i bez chodítka. Možná to bude trvat déle, ale rozhodně to bude pro něho zdravější.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz