Jak udržet květiny čerstvé? Vyzkoušejte jednoduchý postup

cerstve kvetiny
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Řezané květiny patří neodmyslitelně k životu každého z nás. Ve většině případů květiny kupují muži ženám k různým výročím a oslavám. Květiny se však hodně kupují i při smutečních událostech. Jak to ale udělat, když například nemáte ráno čas hledat květinářství a potřebujete květiny koupit den předem? Pak musíte jednoduše umět udržet květiny čerstvé, aniž by začaly vadnout.

Jak udržet řezané květiny čerstvé?

Úplným základem, jak udržet řezané květiny čerstvé, je uchovat je v chladu. Pokud máte v domě sklep, tak ihned po nákupu květiny umístěte do této chladné místnosti.

Před ponořením do vázy ještě seřízněte jejich stonek, který může od nákupu zaschnout. Čerstvě uřezaný stonek lépe saje vodu a květina tak zůstane déle čerstvá.

Nikdy nenechávejte čerstvě řezané květiny moc dlouho v autě, a to hlavně v parném počasí. Pokud necháte květiny i třeba půl hodiny v rozpáleném automobilu, tak se můžete ve většině případů s květinou rovnou rozloučit a považovat ji za nepoužitelnou.

Výživa pro řezané květiny

V každém slušném květinářství dostanete sáček s výživou. Tuto speciální výživu pro květiny přidejte do vody, kterou budete mít ve váze. Pokud sáček s výživou nedostanete, tak rozhodně neztrácejte naději. Můžete různě improvizovat.

Jako domácí výživu pro řezané květiny splní skvěle i obyčejný cukr. Do vody ve váze tak přidejte jednu kávovou lžičku cukru. Stejným způsobem může posloužit i odstátá sladká limonáda, která obsahuje také hodně cukru.

Další možnosti výživy pro květiny

Jako další náhrada výživy na řezané květiny může posloužit i rozdrcený aspirin, který zalijete ve váze vodou. Tady je však důležité každý druhý den vodu ve váze měnit.

V případě, že chcete květinám ještě více pomoci udržet se co nejdéle čerstvé, tak musíte eliminovat bakterie vznikající ve vodě.

Jako dobrá dezinfekce bakterií ve vodě s květinami může sloužit pár kapek silnějšího alkoholu, a to například slivovice. Pokud nemáte doma zásobu tohoto alkoholu, můžete použít i stroužek česneku, který vložíte do vody.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz