Koupit stavební pozemek není jednoduché. Co si předem zkontrolovat?

stavební pozemek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chystáte se koupit stavební pozemek, ale nevíte, co přesně zkontrolovat? Kupovat stavební pozemek je v dnešní době opravdu nákladná záležitost, protože ceny za jeden metr čtverečný se šplhají čím dál více nahoru, proto je třeba si všechno řádně zkontrolovat a promyslet.

V dobré lokalitě může jít klidně o 10 tisíc za jeden metr čtverečný. Dnešní průměrná cena stavebního pozemku se pohybuje okolo 3 tisíc za jeden metr čtverečný.

Stavební pozemek si musíte řádně zkontrolovat

Až budete kupovat pozemek, tak je velmi důležité si zkontrolovat územní plán, který většinou dostanete na příslušném stavebním úřadě pro daný kraj. Tam se podíváte, zda se počítá se zástavbou na daném místě.

Musíte si dát také pozor na to, aby k pozemku vedla veřejná příjezdová cesta tak, aby nikde neprotínala soukromý pozemek.

Dále se ujistěte, zda jsou k pozemku natažené inženýrské sítě. Nebo také, jestli případně není problém je k pozemku dotáhnout. To by totiž znamenalo kopání v zemi od místa napojení až k vašemu pozemku.

Stavební pozemek může mít určitá omezení

Někdy může mít stavební pozemek určité omezení, například ve formě věcného břemene, které bylo zřízeno předchozím majitelem.

Nebo se také může stát, že do stavebního pozemku bude zasahovat ochranné pásmo například železnice nebo budoucí výstavby silnice. Každé toto omezení může být komplikací pro vás.

Ochranné pásmo dokáže dosti znepříjemnit život, protože i když to bude váš pozemek, tak vás tam stavební úřad nenechá stavět.

Před koupí samotného pozemku se také podívejte, zda není na pozemku zřízené zástavní právo. V takovém případě by vzniknul problém s přepisem na katastru nemovitostí.

S pozemkem nakládejte až po jeho přepsání

Jakmile koupíte pozemek a podepíšete smlouvu, tak katastrální úřad bude mít zhruba měsíc lhůtu na jeho přepsání. V této době rozhodně s pozemkem nijak nenakládejte, to stejné platí i při koupi nemovitosti.

Po koupi pozemku ho musíte jít nahlásit na finanční úřad a přihlásit se k placení daně z nemovitosti.

Zdroj informací: Vývoj cen pozemků na Sreality, Napady-navody.cz

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz