Bublinková fólie vám pomůže i při betonování. Jak ji využít?

bublinková fólie
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Věděli jste, že taková obyčejná bublinková fólie může být skvělým pomocníkem třeba i při vyrábění pohledového betonu? Možná to totiž ani netušíte, ale může posloužit jako ideální šablona pro vyrobení betonu se zajímavou pohledovou stranou.

Bublinková fólie jako šablona pro beton

Bublinková fólie díky svému tvaru dokáže udělat z betonu pohledovou stranu podobnou, jako jsou kopačky fotbalisty. Díky pravidelnému tvaru tak můžete vyrobit zajímavé betonové květináče nebo třeba i zeď rozdělující pozemky.

Ideální je použít bublinkovou fólii při výrobě dekorací na zahradu nebo třeba i truhlíků na balkon. Pokud si chcete vyrobit betonovou dlažbu na zahradu, tak taktéž můžete využít zajímavého povrchu vytvořeného pomocí bublinkové fólie.

Jak použit bublinkovou fólii při betonování?

Bublinková fólie dokáže udělat pravidelný zajímavý povrch na betonu. Musíte ji však vždy dát do formy, která ji bude podepírat. Bublinková fólie totiž sama o sobě beton nikdy neudrží.

To znamená, že pokud budete chtít dělat například rozdělující zeď mezi pozemky, tak budete muset celou zeď vybednit. Do bednění si potom natáhnete bublinkovou fólii tak, aby vám na pohledové straně vytvořila bublinkový povrch.

Myslete na to, že fólie se musí k bednění pevně přichytit a musíte také zabránit tomu, aby se fólie při betonáži nezačala hrnout. Pro perfektní výsledek je nutné také při betonování používat vibrátor do betonu.

Rady na závěr

Jestli budete chtít mít beton dokonale hladký a mít tak perfektní výsledek, tak se vyplatí připravenou formu s bublinkovou fólií nastříkat petrolejem. Petrolej totiž povrch zamastí a pak se bude z betonu daleko lépe oddělávat a nebudete muset fólii trhat kousek po kousku.

Při používání vibrátoru do betonu ho používejte cca každých 20 centimetrů. Při vibrování si dávejte pozor právě na stranu, kde máte nachystanou bublinkovou fólii, aby nedošlo k protrhnutí nebo nahrnutí fólie.

Beton nechte zhruba 48 hodin vyzrát a pak můžete začít s demontáží bednění i odtrhávání bublinkové fólie. Po odbednění je potřeba beton ještě minimálně týden držet ve vlhku pravidelnou zálivkou vodou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz