Aby smažený sýr nevytekl. Nedělejte častou chybu

aby smazeny syr nevytekl
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Smažený sýr neboli smažák je oblíbená česká pochoutka. Nicméně připravit ho tak, aby smažený sýr nevytekl a zůstal pěkně v těstíčku, může být trochu ošidné. Ale nemějte obavy, následující článek vám ukáže, jak na to. Hlavní je se vyvarovat chybám a dodržet správný postup.

Nejlepší sýr na smažení

Volba správného sýra je v tomto případě klíčová. Nejlepší sýry na smažení jsou ty, které jsou dostatečně tuhé a při smažení se úplně neroztečou.

Sýry jako eidam, gouda nebo mozzarella jsou pro smažený sýr ideální. Vyhněte se sýrům, které jsou příliš měkké nebo které se při zahřátí rychle roztékají.

Aby smažený sýr nevytekl

Nejprve sýr nakrájíme na plátky tlusté přibližně 1 centimetr. Každý plátek důkladně obalíme v mouce, poté v rozklepaných vejcích a nakonec ve strouhance.

Aby smažený sýr nevytekl, je důležité sýr obalovat opravdu důkladně a pečlivě, aby těsto tvořilo kolem sýra nepropustný plášť. Obal by měl být určitě silnější než třeba u klasických řízků.

Nezapomeňte však na okraje, které by mohly být právě tím slabým místem, odkud by mohl sýr vytéct. Při obalování sýra je tedy potřeba se věnovat důkladně i jeho okrajům.

Jak dlouho smažit smažený sýr

Předehřejte olej v pánvi na středně vysokou teplotu. Sýr by měl být smažený při teplotě kolem 170 až 180 °C, aby se těsto řádně propeklo a sýr se tak akorát rozpustil, aniž by vytekl.

Sýr smažíme z obou stran dozlatova, což trvá zhruba 2-3 minuty na každé straně. Při smažení je důležité, aby se sýr nesmažil příliš dlouho, což je častá chyba. Pokud ho necháte na pánvi příliš dlouho, sýr se přehřeje a vyteče ven.

Po smažení nechte sýr ještě chvíli odpočinout, aby se stabilizovala jeho teplota a aby těsto stihlo ztvrdnout, což také zabrání nežádanému vytečení sýra.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz