Když kape kohoutek. Opravit ho zvládnete svépomocí i bez instalatéra

kapající kohoutek
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Mnozí z nás se jistě již setkali s kapajícím kohoutkem. Někdy je to jen nepatrné kapání, ale když kape kohoutek výrazněji, může to být i trochu na nervy. Kapající kohoutek také zvyšuje účet za vodu, což je nepříjemné pro domácí rozpočet. Opravte kohoutek svépomocí a ušetřete dodatečné peníze za instalatéra.

Když kape kohoutek

První krok při opravě kapajícího kohoutku je identifikace problému. Nejčastěji je na vině opotřebovaný těsnící kroužek nebo pružinka. Tyto součástky se nacházejí uvnitř kohoutku a mohou být po čase opotřebované.

Následně identifikujte typ kohoutku (jednootvorový, dvouotvorový, termostatický), abyste určili, jaké náhradní díly budete potřebovat. K opravě kapajícího kohoutku si nachystejte šroubovák, kleště a potřebné náhradní díly.

Díly kohoutku mohou být různě velké, takže je dobré mít po ruce soubor nástrojů různých velikostí. Všechny materiály k opravě kohoutku lze zakoupit v jakémkoli obchodě s domácími potřebami, kde vám pracovníci s výběrem pomohou.

Oprava kapajícího kohoutku

Začněte tím, že vypnete vodu buď u hlavního ventilu, nebo u ventilu pod kohoutkem. Poté pomocí kleští odstraňte kohoutek z jeho základny. Odstraňte těsnící kroužek nebo pružinku, která je opotřebovaná, a nahraďte ji novou.

Když všechny části vyměníte, můžete kohoutek znovu sestavit. Postupujte opačně, než když jste jej rozebírali, a ujistěte se, že všechny části jsou pevně na svém místě.

Při montáži zpět se ujistěte, že je vše pevně utaženo, ale nepřitahujte příliš, aby nedošlo k poškození nových dílů. Poté, co je vše znovu sestaveno, otočte vypnutým vodovodním ventilem zpět a otestujte kohoutek.

Pokud už nekape, gratulujeme k úspěšné opravě. Pokud však problém přetrvává, může být potřeba hlubší oprava nebo výměna celého kohoutku. Jestliže vám tato jednoduchá oprava nevyšla, neváhejte se obrátit na odborníka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz