Zdá se vám, že chutný zeleninový salát, co jste měli včera, vás v zimě ale vůbec nezahřál? Není divu, v chladném čase je třeba do jídelníčku zařadit jiné potraviny. Takové, které vaše tělo opravdu zahřejí. Které to jsou?
Ochlazující potraviny nechte na léto
Typicky letní jídelníček tvoří především lehké pokrmy, syrová zelenina a exotické ovoce nebo čerstvé šťávy. Jestliže však u něho zůstanete i v zimě, k čemuž bohatá nabídka těchto surovin v obchodech svádí, bude vaše tělo ochlazováno a energii se pokusí najít jinde – například v nezdravých, a hlavně sladkých jídlech.
Samozřejmě to neznamená, abyste se denně krmili tučnými jídly. K dispozici jsou ještě další potraviny, jež jsou vhodné. Třeba ovesné vločky.
Ovesné vločky jako ideální snídaně
Jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, obsahují sacharidy a beta-glukany. Dovedou snížit hladinu krevního cukru a přitom, když je jíte, tak vám chladno nebude.
Ideální snídaní nebo večeří jsou v zimě teplé ovesné kaše, doplněné medem či oříšky.
Jáhly a pohanka
Zdravý zimní jídelníček může sestávat také z jáhel nebo pohanky. Jedná se o přirozeně bezlepkové produkty, z nichž lze připravit slaná i sladká jídla.
Jáhly mají vysokou výživovou hodnotu i díky obsahu minerálů, jako jsou hořčík, fosfor, draslík, železo, zinek a měď. Jsou lehce stravitelné stejně jako pohanka, která je bohatá zejména na rutin. Ten prospívá hlavně cévám a žílám.
Určitě by si ji měly dopřát osoby s velkou fyzickou i psychickou námahou a vlastně každý, kdo se stará o to, jak se stravovat zdravě.
Skořice, zázvor, chilli nebo hřebíček
V zimním čase vás zahřejí i některá koření. Co třeba si dát zázvorový čaj nebo pod maso přidat špetku chilli?
Tělo prohřeje také skořice a hřebíček, pepř, oregano či kari, které lze v pokrmech použít. Výborně chutná ovocný čaj se skořicí.
Pochopitelně, pokud držíte žlučníkovou nebo žaludeční dietu, tak s kořením musíte pracovat opatrně, abyste si nezhoršili své zdravotní problémy.