Jak vyrobit tablety do myčky: Vlastní a levnější varianta

mycka tablety
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Tablety do myčky se používají k důkladnému mytí nádobí. Pokud se vám tablety zdají v obchodě zbytečně drahé, tak si můžete jednoduše vyrobit vlastní, které budou stát pouze zlomek ceny, za jakou se tablety do myčky běžně prodávají v obchodech.

Výroba tablet do myčky

Vlastní tablety do myčky vyrobíte pomocí:

  • Silikonového tvořítka na led
  • 2 hrnků sody na praní
  • 3 hrnků boraxu
  • 1/2 hrnku hrubozrnné soli
  • 1/2 hrnku octa
  • 20 kapek esenciálního olejíčku

Esenciální olejíček se do tablet přidává hlavně kvůli jeho vůni, kde si můžete vybrat takovou, která vám bude vyhovovat. Dělají se vanilkové, citronové, levandulové, mátové, pomerančové a další.

Vlastnoručně vyrobené tablety budete potom v myčce používat stejně jako kupované tablety. Můžete je tedy dávat v myčce do přihrádky na tablety nebo přímo do mycího prostoru.

Jak vyrobit tablety do myčky?

Jestliže máte vše nachystané, tak se můžete vesele pustit do výroby vlastních tablet. Návod na výrobu tablet do myčky začíná tak, že si vezmete kuchyňskou misku, kde smícháte borax, sodu na praní a sůl.

Směs následně musíte promíchat tak, aby neobsahovala žádné hrudky. Potom přidáte ocet, dále esenciální olejíček a utvoříte tuhou směs.

V dalším kroku si vezmete kávovou lžičku, kterou naplníte silikonové tvořítko na led a vrchní stranu zahladíte. Potom naplněná silikonová tvořítka odložíte na suché místo, kde necháte tablety vyschnout.

domaci tablety do mycky
domaci tablety do mycky

Jakmile tablety vyschnou, tak máte hotovo. Stačí je poté už jen všechny vyloupat a dobře uskladnit.

Jak skladovat a používat vlastní tablety?

Doma vyrobené tablety do myčky musíte uschovávat ve vzduchotěsném obalu nebo krabičce. Například v uzavíratelné sklenici.

tablety do mycky
tablety do mycky

Pozor si musíte dávat i na vlhkost. Tableta by do jejího použití měla zůstat suchá. Pokud by tableta byla ve vlhku, mohla by se začít rozpadat nebo hnít.

Tablety můžete používat stejně jako koupené tablety. Jejich velkou výhodou je, že se tyto domácí tablety do myčky skvěle rozpouští ve vodě a nezůstávají přilepené na nádobí tak, jako je tomu u některých tablet z obchodu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz