Jáhly a jejich příprava: Jsou zdravé, bez lepku a podporují hubnutí

jahly
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jáhly jsou velice zdravou bezlepkovou potravinářskou surovinou, která se vyrábí koupáním prosa, při kterém vznikají žluté kuličky o průměru jednoho milimetru. Můžete je najít v řadě tradičních českých pokrmů.

Příprava jáhel

Před tím, než budete vařit jáhly, je důkladně spařte horkou vodou. Ideální je pro spaření použít kuchyňské sítko, do kterého si je nasypete, a pomocí rychlovarné konvice je zvládnete jednoduše spařit vroucí vodou. Díky tomuto spaření odstraníte jejich případnou nahořklou chuť.

Jáhly se vaří podobně jako například rýže v dostatečně osolené vodě, ale ještě navíc i s kapkou oleje zhruba 15 minut od začátku jejich varu. Po celou dobu vaření je nemusíte promíchávat. Pro vaření přidejte na jeden díl jáhel zhruba 2 litry vody. Tímto postupem získáte z jáhel hmotu, kterou lze dál upravovat.

Jáhly jsou bezlepkové a podporují hubnutí

Důvodem, proč si tuto dobrotu připravovat často doma, je jejich obsah. Jedná se o bezlepkové oloupané proso, které je vhodné při vymýšlení receptů pro lidi s intolerancí, co potřebují připravovat své pokrmy bez lepku.

Další výhodou jáhel je vysoký obsah hořčíku, železa, fosforu a vitamínů skupiny B. Tato potravina vás bude ideálně chránit před chudokrevností, ale také před únavou a depresemi.

Jáhly jsou zdrojem komplexních sacharidů, které dlouho vydrží a mají minimální tendenci ukládat se do podkožního tuku. Díky komplexním sacharidům a velkého množství vláknina podporují jáhly hubnutí.

Co uvařit z jáhel?

Z jáhel si můžete připravit spoustu dobrot, jako jsou třeba jáhlové knedlíky, jáhlová kaše, jáhlové placky. Můžete je připravit i jako nákyp, můžete z nich uvařit i polévku nebo připravit rizoto.

Nejrozšířenější jsou jáhlové knedlíky, které zvládne i začínající kuchař nebo kuchařka. Budete postupovat přesně tak, jako je to popsáno v prvním odstavci. Čím více vody k vaření přidáte, tak tím více budou jáhly kašovité a lepivější.

Knedlíky můžete připravit na sladko, tedy plněné jako klasické ovocné knedlíky. Knedlíky můžete plnit pomocí švestek, jahod, meruněk nebo borůvek. Stejně tak si můžete připravit knedlíky na slaný způsob, kdy je naopak naplníte pomocí cibulky, zelí nebo je můžete naplnit kousky uzeného masa. Naplněné knedlíky pak vařte ve vodě, dokud nevyplavou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz