Kožené boty potřebují čas od času svou pravidelnou péči, aby kůže zůstala pořád jako nová a krásně lesklá. Kůže k tomu potřebuje svoje živiny. Nejvíce dostávají kožené boty zabrat v zimě, kdy je na chodnících spousta sněhu nebo posypové soli, která postupně boty ničí.
Péče o kožené boty v zimě je velkou nutností
Pokud používáte koženou obuv, tak si možná všimnete, že když v zimě přijdete domů, tak máte po uschnutí na povrchu bílé fleky. Tyto bílé fleky způsobuje právě posypová sůl, která je pro kožené boty opravdu špatná.
Jestliže chcete své boty dokonale chránit před zničením posypovou solí, tak je nejlepší boty po každém příchodu domů pořádně otřít vlhkým hadříkem a snažit se sůl z bot co nejvíce dostat.
V případě, že nemáte na tuto pravidelnou péči čas, tak kožené boty alespoň správně impregnujte pomocí speciálních přípravků a krémů. Více se dočtete v článku o impregnaci kožených bot.
Krém na kožené boty pomůže před ničením kůže
Minimální péče o kožené boty je pravidelné ošetření pomocí speciálního krému na kůži. Před nanesením speciálního krému na boty je pořádně očistěte pomocí kartáče. Potom naneste velmi malou vrstvu krému a krouživým pohybem ho vmasírujte do kůže. Nakonec boty naleštěte pomocí speciálního kartáčku nebo hadříku.
Pokud chcete mít boty zrcadlově lesklé, tak je lepší variantou na boty z kůže použít speciální vosk, který však chce více zručnosti k jeho správné aplikaci. Stejně jako u krému musíte boty před nanesením pořádně vyčistit. Potom pomocí hadříku střídavě nanášejte slabou vrstvu vosku a vody do požadovaného vyleštění.
Boty ošetřete ještě před prvním použitím
Hned jak se rozhodnete svoje boty z pravé kůže použít, tak jim dopřejte první aplikaci krému nebo vosku. Krém i vosk na kůži vytvoří ochrannou vrstvu, která je bude chránit před vodou, prachem i mechanickým poškozením.
Stejně tak si můžete na boty koupit impregnační přípravky, které je budou chránit proti protečení. Pokud nemáte doma žádný krém na boty nebo vosk, můžete použít i vepřové sádlo, které bude plnit podobnou funkci.