Co vyrobit z vosku? Vyrobte si z něj úplně novou svíčku

vosk ze starých svíček
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte doma vosk ze starých svíček a přemýšlíte nad tím, co z vosku vyrobit? V každé svíčce, která je v nádobě, většinou zůstane po jejich stranách zbytek vosku, který se zbytečně vyhazuje. Tento vosk si můžete schovávat a jednoduše si z něj vytvořit zcela novou svíčku.

Nevíte, jak vytáhnout vosk ze staré svíčky? A jak udělat svíčku z vosku? Postupujte podle našeho návodu a dozvíte se vše potřebné.

Vosk ze starých svíček vytáhnete pomocí teplé vody

Pokud chcete zachránit vosk ze starých svíček, tak vám na to bude stačit ohřát vodu v rychlovarné konvici, kterou potom nalijete přímo do nádoby, ve které byla svíčka. Vodu v nádobě potom necháte působit asi hodinu.

Po hodině se vytvoří na povrchu sklenic nebo nádob, ve kterých byl vosk, kolečko vosku, které bude držet pohromadě. Kolečko jednoduše vyloupnete a necháte na starých novinách osušit. Takto vytvořená kolečka vosku můžete skladovat normálně v pokojové teplotě.

Jak využít vosk ze svíček?

Vosk můžete využít na výrobu nové svíčky. Nebojte se smíchat vosk z více svíček. Postačí si sehnat vhodnou nádobu k rozpouštění vosku, ve které kolečka vosku rozpustíte a zalijete s ním svíčku novou.

Můžete využít také staré nádoby od svíček, kde připevníte ke dnu do středu plíšek nového knotu a knot u vrchní strany připevníte pomocí kolíčku na prádlo, aby držel celou dobu ve svislé poloze. Rozpuštěný starý vosk nalijete tak, aby knot zůstal z vosku trčet minimálně centimetr.

Staré svíčky s včelím voskem mají i další využití

Pokud máte doma svíčky z včelího vosku, tak můžete starý vosk využít k napuštění a ochraně tvrdého dřeva. Včelí vosk se velice hodí například k napuštění dubových soudků, ve kterém se uchovává alkohol.

Vosk si jednoduše rozehřejte a pomocí menšího štětečku ho budete roztírat po dubovém soudku nebo jiném výrobku ze dřeva, který chcete voskem ochránit. Není vhodné používat na tuto ochranu dřeva jiný vosk než ten včelí. Svíčky z včelího vosku mají navíc svoji typickou příjemnou vůni.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz