Pandemie nového koronaviru klade zvýšené nároky na lidskou imunitu. Svou imunitu můžeme posílit minimálně tím, že obohatíme jídelníček o zdraví prospěšné potraviny, jimiž jsou například i naklíčené luštěniny a další semena.
Boj s nákazou totiž lépe zvládá organismus, který je odolnější. Proto byste měli v tento čas ve zvýšené míře věnovat pozornost tomu, co jíte, přiměřeně se otužovat a sportovat alespoň tolik, co to jde.
Proč jsou klíčky tak zdravé?
V české kuchyni se příliš s naklíčením semen nepočítá. Možná ještě tak vegetariáni upřednostňují tento způsob stravování, ostatní lidé však nikoliv. Přitom v klíčcích je schováno až o několik stovek procent více vitamínů a minerálů. Najdete v nich zejména vitamíny skupiny B, dále vitamíny K, E a C a z minerálů pak vápník, hořčík, železo, měď, draslík i zinek.
Klíčit můžete nechat čočku, hrách, cizrnu nebo proso, slunečnici, mandle, sóju, dýni i řeřichu.
Jak správně klíčit
Zvolíte si semena dle vaší chuti, namočíte do vody a důkladně properete, abyste je zbavili případné nečistoty. Pak je ve vodě necháte asi 7 až 12 hodin, aby se nastartovalo klíčení.
Pokud budete dávat klíčit řeřichu, té stačí být ve vodě maximálně půl hodiny. Tu pak nasypete na navlhčenou vatu a necháte v teple naklíčit.
Na ostatní semena používáme pro klíčení speciální nádoby, které mohou být keramické, skleněné i plastové. Ty fungují na jednoduchém principu – do spodní části se nalije voda, na misku se nasadí sítko, do kterého se uloží předem namočená semena, a nádoba se celá uzavře a uloží na místo s teplotou asi 20 stupňů Celsia. Luštěniny a semena tak budou mít ideální podmínky – dostatek tepla i vlhka, aby dobře klíčily.
V namočeném semínku se zvyšuje aktivita enzymů a obsah vody stoupne ze 12 % na 112 %. Škrob se štěpí na jednoduché cukry, takže semena jsou pak lépe stravitelná s nízkou energetickou hodnotou, takže se hodí i při redukční dietě.